FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miejsca

Na placu Rady Europy pojawiły się mobilne płuca. Pokazują zanieczyszczenie powietrza

Jakim powietrzem oddychamy w sezonie grzewczym? Odpowiedź na to pytanie przynosi kampania Polskiego Alarmu Smogowego, która związana jest z instalacją tzw. mobilnych płuc w wielu lokalizacjach Polski. W Częstochowie – za zgodą Urzędu Miasta – platformę zainstalowano na placu Rady Europy. Instalację zasilania uruchomił Tauron.

Mobilne płuca dojechały również do naszego miasta, w tym sezonie grzewczym instalacja zostanie ustawiona w 63 lokalizacjach w dziewięciu województwach. Na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji.

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W tej akcji wykorzystane będzie aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Mobilne płuca można było już zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

Model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Bada powietrze przez dwa tygodnie. Instalacja pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

foto/źródło: UM Częstochowy