FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Podziękowanie za organizowanie pomocy dla osób dotkniętych rosyjską agresją wobec Ukrainy

Firma Hegelmann zorganizowała spotkanie dla częstochowskich stowarzyszeń, szkół, instytucji, firm czynnie włączających się w organizowanie pomocy dla osób dotkniętych rosyjską agresją wobec Ukrainy.   

Spotkanie odbyło się 25 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Wszystkich gości witał prezes Hegelmanna Fedir Yurkevych, dziękując darczyńcom z Częstochowy za to, że ,,otwarli swoje serca i domy na pomoc sąsiadom”. Przedstawiciele rozmaitych gremiów i instytucji zaangażowanych w gromadzenie i przekazywanie wsparcia otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe przypinki #StandWithUkraine. W imieniu samorządu Częstochowy udział w spotkaniu wziął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Wśród tych, którym dziękował Hegelmann, znalazły się częstochowskie szkoły i inne placówki edukacyjne wszystkich szczebli, placówki medyczne, handlowe, organizacje sektora pozarządowego czy organizacje wyznaniowe. Ich szczegółową listę można znaleźć na profilu firmy na FB.

Jak poinformował Hegelmann, od początku ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego tego roku firma zorganizowała transport pomocy rzeczowej na granicę polsko-ukraińską w ponad 50 ciężarówkach zapełnionych darami zarówno przez niezliczone osoby prywatne, jak i firmy.

Firma przekazała także, że prowadzony przez nią punkt pod nazwą ,,Dla przyjaciół, od przyjaciół” ciągle działa przy ul. Żużlowej 4 dzięki gościnności Hali Sportowej Częstochowa. Od początku tego tygodnia, czyli od 24 października, zmieniły się jedynie godziny jego otwarcia (będzie czynny we wtorki i czwartki w godz. 15-19 oraz w soboty – w godz. 10-16).  Wszelkie szczegóły – na profilu Hegelmann Polska na FB.

Trudno w kilku zdaniach wyczerpująco przedstawić formy pomocy i wsparcia, które jak dotąd organizował lub współorganizował samorząd lokalny Częstochowy na rzecz Ukrainy oraz uchodźczyń i uchodźców z tego kraju. Niezwłocznie powstała specjalna strona internetowa z informacjami lokalnymi i ogólnopolskimi po polsku i ukraińsku (wcześniej były publikowanie na portalu miasta), otwarto punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Ślaskiej 3/5, dzięki zbiórkom pomocy w szkołach przekazano Ukrainie ok. 25 ton pomocy. We współpracy z Hutą Liberty miasto zapewniło zakwaterowanie dla ponad 180 uchodźczyń z dziećmi w nieodpłatnie użyczonym miastu na ten cel budynku przy ul. Koksowej (oprócz tego zorganizowano kilku innych miejsc noclegowych w porozumieniu z wojewodą). Rada Miasta zdecydowała o przekazaniu Kamieńcowi Podolskiemu pomocy w wys. 50 tys. zł. na zakupy rzeczowe dla poszkodowanych. Decyzją radnych na Ukrainę trafiła też karetka z pełnym wyposażeniem ratowniczym. W częstochowskich szkołach dzieci z Ukrainy objęto szczególną opieką psychologiczną, a dzięki Zespołowi Poradni Psychologiczno–Pedagogicznych – także dorosłe osoby z tego kraju. Młodzież z Ukrainy znalazła się wśród spędzających w Częstochowie wakacje uczennic i uczniów ze Wschodu. Szeroko swoje drzwi dla artystek i artystów z Ukrainy otworzyły miejskie instytucje kultury, organizując wystawy czy koncerty przybliżające ich twórczość.

foto/źródło: UM Częstochowy