FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

W Ratuszu wręczono Honorowe Statuetki Biegańskiego

Rozdanie nagród częstochowskiego środowiska lekarskiego towarzyszyło naukowej konferencji w Ratuszu w sobotę, 15 października.  

Konferencja w sali reprezentacyjnej Ratusza była zatytułowana ,,Nowości w leczeniu niewydolności serca i cukrzycy w aspekcie najnowszych badań klinicznych”. Gości powitały dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek oraz prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego Beata Zawadowicz. Władze samorządowe miasta reprezentował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Jako że współorganizatorem spotkania był także miejski Wydział Zdrowia, obecna była także jego naczelniczka Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Uroczysty charakter miało towarzyszące spotkaniu wręczenie Honorowych Statuetek Biegańskiego – czyli najwyższych wyróżnień Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, założonego przez dr. Władysława Biegańskiego na początku XX wieku. Laureatkom i laureatom gratulował również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Statuetki odebrały także uhonorowane przez kapitułę nagrody w roku 2020 osoby, które ze względu na wcześniejszą sytuację pandemiczną dopiero teraz mogły otrzymać swoje wyróżnienia.

A oto pełna lista laureatek i laureatów Pleno Titulo Honorowej Statuetki Biegańskiego za rok 2022:  

Grażyna Adamkiewicz – prezes Zarządu NZOZ Combi-Med
Magdalena Bocianowska – Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, ZUS
Żana Bumbuliene – Prezes EURAPAG (The European Association of Paediatric and Adolescent Gynaecology), Uniwersytet Wileński, Wileńskie Towarzystwo Lekarskie, Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie
Dariusz Czekaj – NZOZ Combi-Med
Krzysztof Janik – Prezes Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Internistów Polskich
Eleonora Kwaszczewicziene – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie
Stanisław Nowak – Śląski Uniwersytet Medyczny, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie
Grzegorz Opolski – Warszawski Uniwersytet Medyczny
Agnieszka Stasińska – Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, ZUS
Krzysztof Szmaciarski – Prezes Zarządu NZOZ Przychodnia Lekarska „Księżycowa”
Maria Szwarc – Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej
Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu Jana Długosza

Z kolei za rok 2020 statuetki odebrali Jan Z. Peruga z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Beata Wożakowska-Kapłon z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na spotkanie złożyły się przede wszystkim wykłady. Inauguracyjny, zatytułowany ,,Historia polskich Towarzystw Lekarskich na Litwie”, wygłosiła prof. Żana Bumbuliene  z Uniwersytetu Wileńskiego. O nowinkach w kardiologii mówił dr hab. n. med. Witold Streb ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Z kolei wykład z dziedziny diabetologii wygłosiła dr n. med. Aleksandra Mostowy z Poradni Diabetologicznej w Bytomiu.

Organizatorem konferencji była Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie wraz z Urzędem Miasta. Honorowy patronat sprawowało Polskie Towarzystwo Lekarskie, a patronat medialny – Częstochowska Gazeta Lekarska.

foto/źródło: UM Częstochowy