FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

22 września – Dzień bez Samochodu w Częstochowie

Przesiądź się i jedź – to motto przyświecające akcji prowadzonej 22 września. Zachętą darmowy przejazd MPK dla kierowców lub darmowa godzina jazdy rowerem miejskim.

Dzień Bez Samochodu domyka Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu), który organizowany jest co roku od 16 do 22 września. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.
Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.

Propozycje związane z Dniem Bez Samochodu:

– kierowcy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską

– przez cały czwartek zamiast bezpłatnych pierwszych 30 minut użytkownicy Częstochowskiego Roweru Miejskiego skorzystają z darmowej godziny wypożyczenia.
Wystarczy być zarejestrowanym w systemie Nextbike. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji, po prostu wypożyczamy rower.

– akcja „Aktywność ruchowa w Lasku Aniołowskim”, a w jej programie: marsz Nordic Walking, rowerowy rajd, gry i zabawy na powietrzu zakończone wspólnym grillowaniem.
W godzinach od 11 do 14 do udziału w wydarzeniu zaprasza Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA. Przewidziano nagrody i niespodzianki. Mile widziane: kije nordic walking, rolki, hulajnogi, rowery, wrotki.

foto/źródło: UM Częstochowa