FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Historia

83. rocznica wkroczenia wojsk niemieckich do Częstochowy

83 lata temu rankiem między godz. 3.30 a 5.00 nastąpiło  niemieckie uderzenie na Częstochowę podczas którego samoloty Luftwaffe  zbombardowały miasto. Do obrony naszego miasta przystąpiła  7  Dywizja Piechoty. Przewaga liczebna i sprzętowa Niemców spowodowała, że w nocy z 1 na 2 września dowódca 7 DP, gen. Janusz Gąsiorowski nakazał jednostkom zajęcie pozycji w głównym pasie obronnym  tzw. Reducie Częstochowa.  W związku z przegraniem bitwy granicznej, oddziały 7 Dywizji  Piechoty wycofały się z Częstochowy już 2 września 1939. Wraz z żołnierzami nasze miasto opuściło również tysiące mieszkańców.

Częstochowa w roku 1939 liczyła ok. 138 000 mieszkańców. Nasze miasto leżało w tamtym czasie w odległości ok. 30 kilometrów od  granicy polsko – niemieckiej. Wówczas to  w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch konfliktu wojennego podjęto decyzję o ewakuacji w głąb kraju wielu kobiet oraz dzieci. 3 września 1939 roku oddziały Wehrmachtu nie napotykając żadnego oporu opanowały Częstochowę.

4 września 1939 roku przeszedł do historii naszego miasta jako Krwawy poniedziałek w Częstochowie. Tego dnia żołnierze niemieccy dokonali licznych zbrodni  na ludności cywilnej, w większości byli to mieszkańcy Częstochowy. Tego dnia od rana zatrzymywano osoby, głównie mężczyzn, w różnych punktach miasta – na ulicach lub w domach, które to wiele z nich podpalano i niszczono. Kolumny mieszkańców gromadzono  na miejskich placach i ulicach. Część  zatrzymanych pędzono do więzienia na Zawodziu, jednak na wielu z nich dokonywano egzekucji. Wszystkich zabitych grzebano w miejscu zbrodni, głównie w rowach przeciwlotniczych. Liczba ofiar „krwawego poniedziałku” nie została dotąd precyzyjnie ustalona, istnieją różne szacunki, które to podają liczbę od 227 do 800 osób. Wydarzenie to stanowi bez wątpienia jedną  z najcięższych zbrodni popełnionych przez oddziały Wehrmachtu na ludności cywilnej w czasie trwania Kampanii wrześniowej.

Po zajęciu Częstochowy przez wojska niemieckie, okupanci kontynuowali represje wobec ludności miasta. Wprowadzono godzinę policyjną, która to obowiązywała od godziny 18:00 do 7:00. Osobom nie stosującym się do zarządzenia zagrożono rozstrzelaniem. Niemcy przeprowadzili także we wrześniu 1939 r.  tzw. „akcję oczyszczającą”, podczas której zatrzymano setki mężczyzn zarówno narodowości polskiej jak i żydowskiej. Blisko 700 zatrzymanych osób Niemcy wywieźli do obozów, które to znajdowały się na terenie Rzeszy.

Po wojnie nie został ukarany żaden ze sprawców zbrodni popełnionych w „krwawy poniedziałek” 4 września 1939 roku.

(MM)