FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Sport

Tomasz Blukacz: Budowa toru speedrowego na Wrzosowiaku to strzał w 10 -tkę (wywiad)

Z Tomaszem Blukaczem, radnym Lewicy oraz byłym zawodnikiem Lwów Częstochowa, obecnie zaangażowanym w rozwój sportu w Częstochowie – rozmawialiśmy m.in. o nowym torze speedrowerowym w dzielnicy Wrzosowiak, szkółce Lwy Avia Częstochowa i zaangażowaniu się młodych ludzi w uprawianie tej dyscypliny.

Minął rok od otwarcia toru speedrowerowego w dzielnicy Wrzosowiak. Czy spodziewał się Pan, że tor będzie tak chętnie wykorzystywany do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież?

Tak, powstanie toru przy ul. Jana Lechonia w dzielnicy Wrzosowiak to strzał w 10 -tkę. W tej części miasta to pierwszy tego typu obiekt. Już podczas pierwszych zawodów „Best Pairs”, które odbyły się rok temu, na wokół toru zgromadziło się dużo kibiców, w tym takich, którzy pierwszy raz podziwiali jazdę na rowerze „bez hamulców” po owalu. To taki mini żużel – a fanów tego sportu w Częstochowie nie brakuje. Wiernym kibicem speedrowera jest także Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent naszego miasta, którego często, podczas różnych zawodów możemy tutaj spotkać.

Wróćmy do początku powstania toru. Skąd pomysł, aby właśnie w dzielnicy Wrzosowiak powstał drugi tor speedrowerowy w Częstochowie?

Wiele osób zgłaszało się do mnie w sprawie zagospodarowania zaniedbanego terenu wśród bloków przy ul. Lechonia. Wtedy planowałem przeprowadzić konsultacje społeczne wśród mieszkańców, których wynikiem byłoby wyłonienie najciekawszego pomysłu na zagospodarowanie tego terenu , a pomysłów moich i mieszkańców było wiele. W międzyczasie, w porozumieniu z jednym z mieszkańców i z Januszem Dankiem – Prezesem Speedway Fan Clubu Częstochowa „wpadliśmy” na pomysł, aby zgłosić do budżetu obywatelskiego zadanie pod nazwą: „Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak” z torem speedrowerowym oraz mini boiskiem do gry w piłkę nożną. I w ten sposób, w najbardziej demokratyczny sposób powstał obiekt, który zebrał bardzo dużo głosów.

Uprawianie sportu często wiele kosztuje. Czy osoby uprawiające speedrower muszą płacić za treningi? Czy z toru można korzystać nieodpłatnie? Czy speedrower integruje mieszkańców?

Tak, z toru można korzystać nieodpłatnie i adepci nie ponoszą kosztów za doskonalenie swoich umiejętności…. Zależało mi na wybudowaniu obiektu sportowego, na którym będzie można uprawiać sport, który będzie także wychowywał młodzież, jak i również krzewił kulturę fizyczną, uczył rywalizacji fair play i jednocześnie integrował lokalną społeczność. Stowarzyszenie Speedway Fan Club Częstochowa ma w tym doświadczenie. Rodzice doskonale wiedzą jak trudno odciągnąć jest dzieci i młodzież od multimediów. Więc jak tylko obiekt został oddany do użytku to przeprowadziliśmy kampanię promującą nieodpłatne treningi na nowym torze. Dzięki zaangażowaniu się trenerów, którzy wykonają swoją prace z pasją, z tygodnia na tydzień liczba osób uprawiających speedrower rosła. Poza zorganizowanymi treningami, w ciągu dnia tor także jest użytkowany, także przez seniorów. Proszę uwierzyć, że dzięki temu wiele osób, które mieszkało wcześniej obok siebie, nie znało się. Teraz już się znają, właśnie dzięki uprawiani sportu na obiekcie.

Jak widać był to bardzo dobry pomysł, gdyż adepci szkółki speedrowerowej odnoszą już pierwsze sukcesy.

Zgadza się, jestem pod ogromnym wrażeniem młodych adeptów szkółki speedrowerowej, ponieważ większość z nich pewnie jeszcze rok temu nie wiedziała, co to jest speedrower, a już mają na swoim koncie pierwsze sukcesy, zarówno indywidualne, jaki i drużynowe. Mało tego, niektórzy jak np. Krzysztof Wilk mają za sobą również debiut w CS Superlidze. Najbardziej jednak cieszy mnie udział w zawodach najmłodszych, nazywamy ich „krasnalami”. Zaczynają już od 4 lat.

Powstanie toru speedrowerowego przyczyniło się również do niespodziewanej integracji wśród mieszkańców.

To bardzo ciekawe zjawisko, jak już wspominałem wcześniej, które w obecnych czasach zadziwia. To jaką rolę odgrywają rodzinny zawodników przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Chętnie pomagają stowarzyszeniu podczas treningów i zawodów, wspierają i motywują swoje pociechy… Korzystając z okazji zapraszam Państwa na zawody pod hasłem „Speedrower łączy pokolenia”, które odbędą się 18 września na Wrzosowiaku, które będą połączone z piknikiem rodzinnym, mającym na celu integracje, poznanie się i zabawę na świeżym powietrzu i

Dziękuję za rozmowę.