FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Miodobranie z ekologicznej pasieki miejskiej

foto: UM Częstochowy

Odsklepianie i wirowanie miodu, obsługa miodarki – z tym musieli mierzyć się uczestnicy warsztatów zorganizowanych w eko-pasiece przy ul. Anyżkowej.

Dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 12, które brały udział w miejskim miodobraniu, towarzyszył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i przedstawiciele Fundacji „Odzyskaj Środowisko”.

Pasieka wzbogaciła się o 3 ule z elementów pochodzących z recyklingu. Pięć charakterystycznych czerwonych uli z bębnów od starych pralek ustawiono w maju 2021 r. w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Dzięki nowym ulom populacja pszczół krainek w miejskiej pasiece zwiększyła się o 300 tysięcy kolejnych pożytecznych owadów.

Samo pokazowe miodobranie to kontynuacja działań prowadzonych wspólnie przez Miasto i Centrum Usług Komunalnych z Fundacją „Odzyskaj Środowisko” oraz przedsiębiorstwo MB Recycling, które zajmuje się odzyskiwaniem elektrośmieci.

Nie zabrakło degustacji miodu. Przedszkolaki poznały budowę ula z recyklingu.

Prezydent zachęcał dzieci do próbowania pszczelich produktów, a organizatorom dziękował za akcję, która przypomina, że ,,rzeczom można dać drugie życie”, czego dowodem ule ustawione na terenie Oczyszczalni Ścieków „Dźbów”.

Wszystkim powinna się spodobać taka edukacja na słodko. Cieszę się bardzo, że nasze miasto znów zyskuje tysiące nowych „obywatelek”, dzięki poszerzeniu pasieki o kolejne ule wielkopolskie z odzysku. Wkrótce miodem z eko-pasieki podzielimy się z mieszkankami i mieszkańcami, by samodzielnie ocenili pracę pszczół – komentował Krzysztof Matyjaszczyk.

Akcję koordynował Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych; Fundację „Odzyskaj Środowisko” reprezentowała Kinga Rodkiewicz, a spółkę MB Recycling Robert Magolon.

foto/źródło: UM Częstochowy