FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

CzęstoZielona- nowe kwiaty i zieleń

foto: UM Częstochowy

W ramach programu CzęstoZielona  pojawiły się nowe kwiaty m.in. na placu Daszyńskiego i przy ul. Waszyngtona. Ostatnie zielone uzupełnienia to efekt uzgodnień prezydenta miasta z Centrum Usług Komunalnych.

Nowa zieleń – zgodnie z założeniami działań realizowanych pod hasłem „CzęstoZielona” – pojawiła się zarówno w centrum Częstochowy, jak i w innych punktach.

Młode drzewa nasadzono przy ul. Focha – na skwerze niedaleko centrum handlowego oraz w obrębie przystanku autobusowego, gdzie przyda się cień. W tym miejscu celem nasadzeń było także ograniczenie dzikiego parkowania na trawniku i chodniku. Wewnątrz obsadzonej przestrzeni planowane jest utworzenie miniparku – miasto przedstawiało tę koncepcję już w lutym tego roku, łącznie z pomysłami na ,,zielone” uzupełnienia w kilku innych punktach.

Na Starym Mieście kwiaty zakwitły w gazonach ustawionych w centrum ronda na pl. Daszyńskiego i w lokalizacji bliżej alei Najświętszej Maryi Panny. Nowe kwiaty w niewielkich gazonach między jezdnią a chodnikiem posadzono także przy ul. Waszyngtona.

Okazalej prezentuje się obecnie „zielona ściana” na głównym budynku Urzędu Miasta, od strony pasażu Opolczyka. Bluszcze na podłożu z barwinka wyniosłego zasadzono tam latem zeszłego roku – docelowo wzrastające rośliny mają stworzyć ciekawą kolorystycznie kompozycję atrakcyjną przez okrągły rok. Przypomnijmy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego zielone ściany zostaną założone w tym roku w 11 dzielnicach (głównie na szkołach), a na Wyczerpach powstaną zielone przystanki MPK.

Poza centrum Częstochowy nowe limby rosną przy ul. Kontkiewicza – w pobliżu tamtejszego, niedawno zmodernizowanego placu zabaw. To efekt współpracy miasta ze spółką Stoelzle. Na Rynku Wieluńskim natomiast wzrasta jedna z antysmogowych łąk kwietnych, wysiana tam dzięki współdziałaniu samorządu z  Fundacją „Łąka” we wrześniu zeszłego roku.

foto/źródło: UM Częstochowy