FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Powrót tramwajów na Raków. Kucelin nadal bez komunikacji szynowej

1 października tramwaje wrócą w Aleję Pokoju. Będą dojeżdżać jednak tylko do dworca PKP Raków. Do pętli na Kucelinie pojedzie nadal linia autobusowa 40.

Po przywróceniu ruchu tramwajów we wrześniu, na odcinku od zajezdni w kierunku dworca PKP Raków jednak nie kursowały one z powodu rozbiórki estakady, związanej z rozpoczętą przebudową Alei Wojska Polskiego (do niedawna DK-1 w Częstochowie). Obecnie powrót tramwaju w aleję Pokoju jest już możliwy, rozwieszono nową sieć trakcyjną na skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego.

Oznaczać to będzie od 1 października następujące zmiany na liniach komunikacji miejskiej:

  • linia tramwajowa nr 2 będzie kursować w obu kierunkach na trasie RAKÓW DWORZEC PKP – FIELDORFA-NILA (zastąpi ona linię 1 kursującą dotychczas z Fieldorfa-Nila na Północy do zajezdni MPK przy Alei Niepodległości);
  • linia tramwajowa nr 3 będzie kursować bez zmian na trasie STADION RAKÓW – FIELDORFA-NILA;
  • linia autobusowa nr 40 zostanie skrócona do trasy RAKÓW DWORZEC PKP – KUCELIN-SZPITAL (przy przesiadkach pomiędzy linią tramwajową nr 2 a autobusami linii nr 40, bilety jednorazowe zachowują swoją ważność).

Należy zaznaczyć, że czasowo z sieci komunikacyjnej Częstochowy zniknie linia 1. Ponadto możliwy jest dojazd z Kucelina do linii 2 autobusami linii 19. Powrót tramwajów na Kucelin jest obecnie niemożliwy ze względu na zły stan torowiska i wiaduktu nad bocznicą hutniczą (termin koniecznych remontów nie jest jednak znany).

Połączenia tramwajowe będą w zdecydowanej większości obsługiwane przez nowe tramwaje niskopodłogowe. Stare składy wyjadą tylko sporadycznie w liczbie maksymalnie 1-2 składów na 14 jeżdżących ogółem.

Na podstawie informacji: BIR UM Częstochowy