FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Sport

Tomasz Pokorski: Z takim potencjałem oraz doświadczeniem możemy walczyć o najwyższe cele (wywiad)

foto: mb

Z trenerem Lwów Avia Częstochowa oraz Selekcjonerem reprezentacji Polski Tomaszem Pokorskim rozmawialiśmy o przygotowaniach do sezonu, postawie juniorów, pracach związanych z modernizacją toru oraz nominacji na Selekcjonera Reprezentacji Polski.

Za miesiąc ruszają zmagania o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Jak do sezonu przygotowują się zawodnicy Lwów Avia Częstochowa ?

Trenujemy dwa razy w tygodniu – zajęcia na sali gimnastycznej oraz treningi w terenie. Niestety pandemia zaburzyła nam okres przygotowawczy, dlatego musieliśmy sobie jakoś radzić. Niektórzy trenowali z drużyną, a niektórzy indywidualnie. Udało się też zorganizować z całym zespołem kilka wspólnych treningów specjalnych podczas zjazdu przedsezonowego. Oczywiście zaczynamy również trenować na torze.

Czy przed rozpoczęciem ligi Lwy rozegrają jakieś mecze sparingowe ?

Planujemy w trzeci weekend marca rozegrać mecze towarzyskie z Victorią Poczesna.

W minionym sezonie najsłabszym punktem drużyny była formacja juniorska. Czy w tym okresie przygotowawczym postawił Pan większy nacisk właśnie na tą grupę zawodników ?

Starałem się jak mogłem. Prowadziłem (i nadal to robię) treningi dla całej drużyny, czasem indywidualne, więc kto chciał to z tego skorzystał.

Są zawodnicy, którzy jak na te warunki w czasie pandemii przepracowali zimę bardzo dobrze i są tacy, którzy tego nie zrobili. Czy ewentualne braki będzie się dało nadrobić to czas pokaże.

W sezonie 2021 Lwy Avia Częstochowa będzie jedną z najstarszych drużyn w CS Superlidze, czy uważa Pan, że wysoka średnia wiekowa może mieć wpływ w walce o medale ?

Jeżeli będę mógł korzystać ze wszystkich zawodników w każdym meczu to z ich potencjałem oraz doświadczeniem możemy walczyć o najwyższe cele.

Po zimie obiekt przy ul. Starzyńskiego 10A został lekko zmodyfikowany. Jakie prace zostały poczynione na częstochowskim owalu ?

Tak naprawdę to modernizacja obiektu jest przed nami, a na chwilę obecną tor został przygotowany tak, aby zawodnicy mogli na nim trenować.

Przede wszystkim został skuty beton na łukach, który non stop wychodził spod nawierzchni. Ponadto została dosypana i wyrównana nawierzchnia toru, by było bezpiecznie podczas jazdy.

Niedawno odebrał Pan nominację na selekcjonera męskiej reprezentacji Polski i będzie się Pan opiekował wszystkimi grupami wiekowymi. Proszę powiedzieć jak przebiegały rozmowy i czy spodziewał się Pan , że to właśnie Panu powierzone zostanie opieka nad reprezentacją ?

Nowo wybrany Zarząd Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych postanowił ogłosić konkurs na nowych trenerów męskiej i żeńskiej reprezentacji Polski. Zgłosiłem swój udział, a że to konkurs to zawsze są dwa uda – albo się uda albo się nie uda. W 2018 roku startowałem w podobnym konkursie, nie u dało się. 2 lata temu wygrałem konkurs na trenera reprezentacji Polski weteranów, a i tym razem Zarząd PFKS-u postawił na mnie i wreszcie udało się to, o czym marzyłem – trener męskiej reprezentacji Polski – i to od razu w pełnym pakiecie, czyli juniorów, seniorów oraz weteranów. Dziękuję władzom Polskiej Federacji za wybór i zaufanie. Teraz czeka mnie dużo pracy, by współtworzyć nową jakość speedrowera.

[mb]