FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Centrum przesiadkowe przy ulicy Piłsudskiego – efekty prac

W mieście gotowe już są już dwa centra przesiadkowe przy dworcach kolejowych Częstochowa-Stradom oraz Częstochowa-Raków. Trzecia inwestycja w centrum miasta przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prace z nią związane są już na finiszu.

Centra przesiadkowe dają możliwość szybkiej i sprawnej przesiadki dla mieszkańców Częstochowy oraz osób przyjezdnych  różnymi środkami transportu komunikacji miejskiej oraz pojazdami prywatnymi. Inwestycje te poprawiają  funkcjonalność i dostępność komunikacyjną.  Przyczyniają się także do poprawy estetyki bliskiego otoczenia częstochowskich dworców kolejowych w centrum miasta na Rakowie oraz na Stradomiu. Istotnym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wygody, niezawodności, bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości poruszających się samochód osobowych na terenie miasta zwłaszcza w obszarze jego centrum.

Przy centrach przesiadkowych powstaje  trasa rowerowa obejmująca swoim zasięgiem pozostałe lokalizacje, miejsca parkingowe, miejsca postojowe dla taxi oraz zlokalizowane zostaną punkty obsługi pasażerskiej dla klientów częstochowskiej komunikacji miejskiej.

Przy ul. Piłsudskiego stanęły 4 charakterystyczne zadaszone perony dla autobusów, wybudowano miejsca postojowe dla taksówek i osób niepełnosprawnych, miejsca dla rowerów oraz  dla samochodów osobowych. Całe przedsięwzięcie zostało zlokalizowana po wschodniej stronie głównego śródmiejskiego dworca. Cała ulica Piłsudskiego została zmodernizowana poprzez zastąpienie dotychczasowej nawierzchni w postaci kostki brukowej nową asfaltową jezdnią, od kilku dni ulica jest już całkowicie przejezdna. Zbudowano także nowy chodnik oraz nasadzono nowe drzewa i krzewy. Nie zapomniano również o zamontowaniu elementów tzw. małej infrastruktury zarówno wzdłuż ulicy jak i na terenie centrum  przesiadkowego.

Planowanie budowy centrów przesiadkowych w mieście zaczęło się już w 2014 roku.  Prace przygotowawcze samej budowy rozpoczęły się w końcu 2018 roku. Całość inwestycji obejmująca budowę trzech centrów przesiadkowych będzie kosztować blisko 70 mln zł. Warto odnotować, że miasto uzyskało do realizacji samych centrów dofinansowanie w wysokości 27,5 mln zł ze środków UE w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-2020.

autor/foto: Mateusz Musiał