FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Od soboty 17 października Częstochowa znalazła się w czerwonej strefie

foto: UM Częstochowa

Częstochowa znalazła się na liście ponad 150 miast i powiatów objętych czerwoną strefą. Od soboty, 17 października czekają nas nowe obostrzenia, bardziej radykalne niż poprzednio, bo rząd wprowadza kolejne ograniczenia.

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one wejdą w życie od 19 października, czyli po weekendzie.
W strefie czerwonej, a więc i w Częstochowie, w szkołach ponadpodstawowych oraz wyższych obowiązywać będzie nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Rząd wprowadza też ograniczenia liczby klientów w placówkach handlowych: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw.. Nadal robiąc zakupy – oprócz zakrywania ust i nosa – musimy nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować środki do dezynfekcji rąk.
uroczystościach religijnych może brać udział nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw..
Od 19 października w strefie czerwonej, a więc także w Częstochowie będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela, konsolacje itp.
Niezależnie od strefy ograniczona też będzie liczba osób w transporcie publicznym. W autobusach i tramwajach MPK zajętych może być tylko 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
Lokale gastronomiczne w całym kraju, niezależnie od strefy, będą mogły być otwarte tylko od godz. 6.00 do 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 zamawiać posiłki będzie można wyłącznie na wynos.
Zawieszona też zostaje działalność siłowni, klubów fitness, basenów i aquaparków. W związku z tym m.in. kwestia inauguracji działalności miejskiego Parku Wodnego w Częstochowie, musi zostać odłożona w czasie.
Od soboty, wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w pomieszczeniach, np. w teatrze, filharmonii, w klubach muzycznych pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc – oraz zachowania 1,5-metrowej odległości między widzami.
Jeżeli chodzi o częstochowskie instytucje kultury, Teatr im. Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska i Ośrodek Kultury Filmowej „Iluzja” będą dalej działać, oczywiście z limitem 25% publiczności na widowni.
W przypadku Filharmonii nie będzie imprez, koncertów i spektakli zewnętrznych (impresaryjnych), a w przypadku koncertów własnych możliwe są zmiany repertuarowe (w przypadku np. zbyt dużego składu orkiestry niezbędnego do wykonania danego programu).
OKF oferuje też możliwość oglądania filmów online w ramach projektu mojeekino.pl Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Więcej szczegółów: www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=14615   
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje też zakaz korzystania z wesołych miasteczek, parków rozrywki i rekreacyjnych.
Przypominamy, że od 10 października wszyscy – niezależnie od strefy w której przebywają – mają obowiązek zakrywania ust i nosa: w środkach publicznego transportu zbiorowego; w miejscach ogólnodostępnych; w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; w obiektach handlowych lub usługowych; w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, na cmentarzu. Maseczek nie musimy nosić w lesie, w parku, na zieleńcu.
Od soboty, 17 października, w strefie czerwonej znajdą się 152 powiaty, w tym Częstochowa i 11 miast wojewódzkich.
Wejście do czerwonej strefy na razie nie zmienia przyjętego od dłuższego czasu systemu obsługi interesantów w budynkach Urzędu Miasta Częstochowy. Możliwa jest bezpośrednia obsługa osób umówionych wcześniej z zachowaniem reżimu sanitarnego i pojedynczego wpuszczania osób do UM. W budynku przy ul. Waszyngtona 5 działa punkt kancelaryjny. Do dyspozycji pozostaje oczywiście kontakt telefoniczny, mailowy oraz tryb załatwiania wielu spraw urzędowych poprzez platformę ePUAP.
foto/źródło: UM Częstochowa