FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Z okazji Dni Częstochowy wręczono wyróżnienia, których celem jest uhonorowanie osób i instytucji, które promują miasto

foto: UM Częstochowa

Podczas koncertu z okazji Dni Częstochowy wręczono wyróżnienia, których celem jest uhonorowanie osób i instytucji, które promują nasze miasto, budują jego silną markę i dzięki podkreślaniu jego wyjątkowości sprawiają, że jest pozytywnie rozpoznawalne.

W poprzednich latach wyróżnienia wręczano w maju, podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, jednak w tym roku z powodu epidemii organizacja tego wydarzenia nie była możliwa.

Statuetkę w kategorii KULTURA otrzymał Ireneusz Kozera, w kategorii MEDIA – Leszek Pilichowski, a w kategorii BIZNES – Stoelzle CzęstochowaPoniżej – biogramy.

Wyróżnienia, 29 sierpnia wręczyli wspólnie w Filharmonii Częstochowskiej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.

W sobotę wręczono także nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w kategoriach: literatura i historia, teatr i film, muzyka i taniec, sztuki plastyczne oraz promocja i ochrona kultury oraz nagrody w konkursach: „Najładniejsza działka ROD w Częstochowie 2020” i „Najładniej ukwiecony balkon 2020”. Uroczystość zakończył koncert „Od Broadway’u do Buenos Aires” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Ireneusz Kozera działalność organizacyjną i animacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów w Wyższej Szkole Nauczycielskiej (później Wyższej Szkole Pedagogicznej) w Częstochowie. Jego zaangażowanie w budowanie kultury akademickiej zaowocowało otwarciem klubu studenckiego „Tunel”, wieloma wystawami plastycznymi, koncertami, pierwszymi juwenaliami.

Po zakończeniu studiów i kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej, w 1986 r. został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie. Był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. Później pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. Adama Mickiewicza, był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej, pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. Od listopada 2011 r. do sierpnia 2012 r. piastował stanowisko p.o. Dyrektora, a od września 2012 r. Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Spośród przedsięwzięć powstałych z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery należy wymienić m.in. Fundację „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”; Święto Muzyki; Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana; Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”, Częstochowskie Spotkania Gitarowe; Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej; Częstochowską Noc Kulturalną; Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik; Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków; Dni Jazzowo-Bluesowe – projekty te na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń artystycznych o dużym znaczeniu nie tylko dla Częstochowy, ale również w wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Leszek Pilichowski – częstochowianin, fotograf, fotoreporter, obecnie tzw. freelancer. Swoją przygodę z fotografią prasową rozpoczął ponad 30 lat temu. Często kojarzony z „Gazetą Wyborczą” z racji swej kilkunastoletniej pracy w roli fotoreportera i szefa działu foto redakcji w Częstochowie.
Laureat I Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Przez Prezydenta Miasta Częstochowy uhonorowany został Medalem „Merentibus”.

Jest autorem zdjęć do albumu „Chasydzi lelowscy. Spotkania w drodze” – publikacji będącej owocem kilkuletniego dokumentowania tradycyjnych pielgrzymek Chasydów z całego świata do grobu Rabina Dawida Bidermana w Lelowie. Współtworzył wiele innych wydawnictw albumowych, m.in. „Almanach Częstochowy”, „Małą Encyklopedię Częstochowy” oraz folderów turystycznych. Jest autorem zdjęć do publikacji reklamowych i kalendarzowych, m.in. do jubileuszowego kalendarza Five O’Clock Orchestra. Jego zdjęcia trafiły także na okładki kilku wydawnictw książkowych, publikowane ponadto były i są w wielu tytułach prasowych: miesięcznikach, tygodnikach i dziennikach. Leszek Pilichowski ma na swoim koncie kilkanaście indywidualnych wystaw w Polsce, m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz za granicą – swoje zdjęcia zaprezentował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym „Salve Mater” w Belgii.
Brał też udział w kilkunastu zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych i wielu konkursach fotograficznych, w których jego zdjęcia są wyróżniane i nagradzane.

Stoelzle to największy z sześciu zakładów należących do austriackiej Stoelzle Glass Group. Firma dostarcza na rynek wysokiej jakości, prestiżowe opakowania szklane dla największych światowych marek z branży farmaceutycznej, spirytusowej i spożywczej, m.in. Cirock, Johny Walker, Belvedere, Stock, L’Oreal, czy Yves Rocher. Stoelzle oferuje również zaawansowane, najlepszej jakości usługi dekorowania szkła, a w zaawansowanym procesie produkcji i dekoracji stawia na ekologię – zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2. W produkcji szkła korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu (przy produkcji szkła bursztynowego i zielonego), a w procesie dekoracji od wielu lat używa farb wolnych od metali ciężkich.

Stoelzle obecnie zatrudnia ponad 1000 osób, co czyni firmę jednym z czołowych pracodawców w regionie. Stoelzle angażuje się w inicjatywy społeczne i wspiera sport, zwłaszcza młodzieżowy.

Od 2018 roku jest sponsorem tytularnym AZS 2020 Częstochowa, mistrza i wicemistrza Polski formacji młodzieżowych. Jest ponadto Złotym Sponsorem ekstraklasowego Rakowa Częstochowa i Włókniarza Częstochowa. W 2019 roku firma była sponsorem głównym ogólnopolskiej akcji „Polowanie na Smoka” i „Świątecznego Grania z Kubą”. Stoelzle stale współpracuje z Fundacją „Zdążyć z Pomocą”, Hospicjum Dziecięcym w Częstochowie i wieloma innymi, miejskimi organizacjami pożytku publicznego i lokalnymi szkołami. Na terenie firmy organizowane są „Dni krwiodawstwa”.

foto/źródło: UM Częstochowa