FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Efekty prac na modernizowanej linii tramwajowej w dzielnicy Tysiąclecie

Zgodnie z planem do końca 2020 roku powinny się zakończyć prace nad modernizowaną linią tramwajową w Częstochowie od Rakowa do dzielnicy Północ. Projekt obejmuje swym zasięgiem niemal całe dotychczasowe torowisko, wyłączając kilka niewielkich odcinków, które zostały zmodernizowane w ubiegłych latach. Obecnie najbardziej zaawansowane prace trwają na odcinkach w dzielnicy Północ oraz Tysiąclecie.

Budowa nowej linii tramwajowej w ślad dotychczasowej oraz zakup dziesięciu tramwajów typu Twist 2.0 od bydgoskiej PESY (obecnie do Częstochowy dotarło osiem składów) to jeden  z najważniejszych projektów modernizacyjnych w naszym mieście. Warto dodać, iż niebawem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie ogłosi konkurs na nadanie nazw nowym tramwajom o czym już pisaliśmy na łamach naszego serwisu. Część z nich wozi już nawet pasażerów, ale tylko na trasie linii 3.

Całość projektu realizowany jest w ramach programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie’’ prowadzony przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu.  Łącznie koszt kontraktu wynosi 204 mln zł (114 mln przebudowa linii i 90 mln zakup tramwajów). Dofinansowanie unijne zdobyte na ten cel to 144 mln zł.

W związku z intensywną modernizacją linii na Tysiącleciu odbywa się przebudowa pętli tramwajowej położonej w pobliżu Promenady Czesława Niemena. Położone zostały już pierwsze tory, ustawiono słupy oraz trwa uzbrojenie sieci trakcyjnej. Od pętli do ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża wykonywane są czynności przezbrojeniowe oraz prace konstrukcyjne. Aktualnie prowadzone są także intensywne prace przy skrzyżowaniu linii tramwajowej z ulicą Stanisława Worcela. Wzdłuż  alei  Armii Krajowej na Tysiącleciu zakończono już wymianę podłoża  i usunięto stare torowisko, obecne działania są związane  z budową fundamentów pod słupy, a miejscami zostały ułożone już nowe tory. Wraz z przebudową linii tramwajowej trwa modernizacja całej infrastruktury towarzyszącej pod nowe przystanki w obu kierunkach jazdy.

autor/foto: M. Musiał