FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Pandemia Koronawirusa trwa – zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa

foto: UM Częstochowa

Dotychczas w Częstochowie, dzięki rozwadze mieszkanek i mieszkańców, którzy stosowali się do zasad wprowadzonego reżimu sanitarnego i ograniczali wzajemne kontakty było niewielu chorych. W ostatnim okresie coraz więcej osób przemieszcza się i podróżuje, a wiele osób zapomina o zachowaniu społecznego dystansu. Dlatego wzrasta liczba zakażonych SARS CoV-2.

–  Pomimo częściowego zluzowania obostrzeń pandemia w Polsce i na świecie trwa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób zakażonych w Częstochowie wzrosła o ponad 30, czyli więcej niż przez poprzednie dwa miesiące – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Jeszcze raz proszę wszystkie mieszkanki i mieszkańców o zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa i unikanie dużych skupisk ludzi. Dbajmy o siebie i najbliższych, zachowujmy dystans społeczny.

Aktualnie 8 częstochowianek i częstochowian jest hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS CoV-2; 35 osób w mieście jest poddanych kwarantannie na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, 28 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym, a 35 – w izolacji domowej. Dotychczas, od początku epidemii, u 140 osób mieszkających w Częstochowie stwierdzono wynik dodatni, w tym w ostatniej dobie – u trzech. Z tej liczby wyzdrowiało już 89 osób, zmarło 8 (dane z 30.07.2020, z godz. 8.00).

W związku z ostatnią falą zakażeń w kraju oraz nowymi przypadkami w mieście, w Urzędzie Miasta Częstochowy od 31 lipca wprowadzone zostają dodatkowe procedury – urzędniczki i urzędnicy poruszający się po budynku będą zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic. Obowiązek stosowania środków ochrony osobistej dotyczy oczywiście także urzędników zajmujących się bezpośrednią obsługą interesantów.

Przypominamy, że w Częstochowie z uwagi na trwającą pandemię, w tym sezonie nie odbędą się żadne zaplanowane wcześniej duże imprezy plenerowe, ani te o charakterze kulturalnym, ani rekreacyjnym organizowane przez miasto czy miejskie instytucje. Nie będą też wydawane zgody na organizację takich imprez – koncertów, targów, itp. przez inne podmioty.

W pierwszym tygodniu lipca, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk – w trosce o zdrowie przybywających – prosił o powstrzymanie się w tym roku od masowego pieszego pielgrzymowania, które może stać się ogniskiem nowych zachorowań. Apelował o ostrożność i rozsądek. Mimo mniejszej liczby pieszych pielgrzymów odwiedzających w tym roku nasze miasto, tegoroczny sezon turystyczno-pielgrzymkowy niesie jednak pewne zagrożenia, dlatego ostrożność jest wskazana.

Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, nie musimy już zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 1,5 metry odstępu od innych. Maseczki są wciąż konieczne, m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach. Restauracje, kawiarnie, kina, teatry, siłownie i salony masażu, działają w reżimie sanitarnym. Wciąż należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi, zwłaszcza z osobami spoza najbliższego rodzinnego otoczenia.

W Urzędzie Miasta ciągle muszą obowiązywać ograniczenia związane z epidemią. Oprócz funkcjonującego przy wejściu do budynku przy ul. Waszyngtona 5 punktu kancelaryjnego (w godz. 8-15) oraz okienek obsługi dla umówionych wcześniej interesantów, Wydział Spraw Obywatelskich przyjmuje osoby załatwiające swoje sprawy na poszczególnych stanowiskach w biurze obsługi interesanta. Niezbędny jest jednak nadal wcześniejszy kontakt z wydziałem i umówienie terminu wizyty. Czynna jest także sala dla umówionych wcześniej interesantów załatwiających sprawy z zakresu ewidencji gospodarczej, zezwoleń alkoholowych czy przewozu osób.

W punkcie informacyjno-konsultacyjnym przy portierni są także – po wcześniejszym umówieniu – obsługiwani interesanci wydziałów budynku przy ul. Śląskiej.

Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. W związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19 także we wtorki (kiedy część wydziałów pracowała dłużej), urząd jest obecnie czynny do godziny 15.30.

Więcej na temat obsługi w UM: https://bip.czestochowa.pl/important/content/1164369 

foto/źródło: UM Częstochowa