FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Od lipca mniej linii, dłuższe trasy autobusów MPK. Koniec 16 i 34

Już od najbliższej środy w siatce komunikacyjnej Częstochowy zostanie wprowadzonych szereg zmian, o których póki co mówi się jako optymalizacja połączeń.

Najistotniejsze zmiany to połączenia linii w jedną, dłuższą. I tak:

  • 15 zostanie połączona z linią 16, a dokładnie zastąpi tą drugą na odcinku DOMY STUDENCKIE – DWORZEC PKS. Na tym odcinku autobusy pojadą w obu kierunkach przez Dekabrystów, Szajnowicza-Iwanowa, Popiełuszki, Pułaskiego, Sobieskiego, al. Wolności do Ronda Mickiewicza i dalej stałą trasą do pętli Korkowa. Oznacza to, że 15 znika z tzw. korytarza, a dojazd ze ścisłego centrum w najbliższą okolicę Cm. Kule stanie się niemożliwy. Autobus w szczycie ma kursować co 20 w dni robocze (także w rozkładzie wakacyjnym), ale przypomnijmy że obecnie przez większą część dnia autobusy naprzemiennie kursują co ok. 15 minut. Dworzec Główny PKP straci ponadto połączenie z terenami, przez które wiodła trasa 16. Nie wiadomo, czy na nowej mutacji pojawią się bardziej pojemne autobusy;
  • 27 zostanie połączone z 34. Pierwsza z linii na ulicy Sobieskiego zamiast skręcić w Korczaka, pojedzie jak linia 34 do Gnaszyna. Oznacza to jednak, że od Rakowa do centrum będziemy mieć jedną linię mniej. Pewną rekompensatą ma być 20-minutowa częstotliwość linii 12 w szczytach, lecz TYLKO w dni robocze, a więc może dopiero 1.09. Pozostaje mieć nadzieję, że linia ta będzie w 100% obsługiwana przegubowcami.

Na swoją pętlę na ul. Rejtana powraca linia 23, natomiast w rozkładzie 33 wprowadzono drobne korekty w rozkładzie roboczym wakacyjnym.

O linii 95 pisaliśmy w innej wiadomości.