FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Park wodny w Częstochowie – ostatni etap budowy

foto: Mateusz Musiał

W Częstochowie przy ulicy Dekabrystów w dzielnicy Tysiąclecie trwa ostatni etap budowy nowoczesnego Parku Wodnego.  Pierwszy etap prac ruszył w sierpniu 2018 roku, natomiast umowę na sporządzenie projektu oraz budowę podpisano rok wcześniej. W marcu br. częstochowski ratusz ogłosił przetarg na zakup wyposażenia wraz z dostawą, montażem i instalacją dla całego obiektu sportowo-rekreacyjnego.

Park Wodny miał być zgodnie z harmonogramem gotowy do połowy 2020 roku. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej mimo nieprzerywania prac budowlanych, obiekt może zostać oddany w późniejszym terminie. Planowany termin oddania do użytku obiektu sportowo- rekreacyjnego to jesień br.

Częstochowski Park Wodny to jeden z istotnych projektów programu ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa’’. W ramach tego programu istotną uwagę zwraca się na różnorodne strefy wypoczynku, w których to mieszkańcy Częstochowy będą mogli aktywnie wypoczywać oraz spędzać czas z rodziną. Tu także wpisuje się budowa Parku Wodnego. Inwestycja powstaje w sąsiedztwie istniejącej pływalni letniej MOSIR przy ulicy Dekabrystów 45. Zarówno letnia pływalnia jak i nowo budowany obiekt rekreacyjny będą tworzyć jeden kompleks. Inwestycja w założeniach ma być szczególną atrakcją miasta skierowaną zarówno do mieszkańców  jak i osób przyjezdnych.

Obecnie widoczny budynek Parku Wodnego posiada trzy kondygnacje oraz podpiwniczenie. Kształt całego kompleksu oraz jego lokalizacja polegająca na umiejscowieniu równolegle do ul. Dekabrystów  sprawiło, iż pozyskano duże powierzchnie plażowe między budynkiem,  a istniejącą Pływalnią Letnią. Od kierunku wschodniego znajdzie się plac gospodarczy z wejściami technicznymi, natomiast hala basenowa stanowi południowo-zachodnią część budynku. W centrum hali znajdzie się niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi. Wydzielono także mniejsze strefy takie jak dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, część ze sztuczną falą wytwarzaną za pomocą kuli, strefę z masażami pod i nawodnymi oraz gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu z ławeczkami oraz masażem. Ponadto w obiekcie znajdzie się też strefa z brodzikiem dla dzieci, saunarium wyposażone w saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnię kamienną i rzymską, saunę 4 żywiołów, grotę lodów, basenik schładzający, basen solankowy oraz prysznice wrażeń.

Oprócz realizacji samej inwestycji, prace przy budowie obejmują również budowę dróg wewnętrznych, parkingu na którym znajdzie się 46 miejsc parkingowych z blisko 230 łącznie planowanych do obsługi całego kompleksu, chodników oraz całej infrastruktury technicznej. Realizatorami całej inwestycji jest konsorcjum częstochowskich firm: CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A. i Zakład Remontowo-Budowlany KAR BUD, którego liderem jest Przemysłówka. Koszt budowy wraz z projektem wyniesie łącznie 51,5 mln zł.

Autor/Foto: Mateusz Musiał