Stanowisko Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie w sprawie odtworzenia Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie

Rada Powiatowa OPZZ w Częstochowie wysłała do premiera RP, Mateusza Morawieckiego stanowisko dotyczące odtworzenia Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie.
– Od 2012 roku Sekcja POLREGIO w Częstochowie podlega pod Łódzki Zakład POLREGIO w Łodzi, z trzyletnią przerwą przynależności do Zakładu Napraw w Kruszewcu i nadszedł czas aby ponownie odtworzyć Zakład Śląskiego POLREGIO z siedzibą w Częstochowie. Dlatego w dniu dzisiejszym zdecydowaliśmy przekazać do Prezesa Rady Ministrów stanowisko w tej sprawie –powiedział Przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie, Tomasz Blukacz. – Obecnie sekcja w Częstochowie posiada niezbędną infrastrukturę oraz wykwalifikowanych pracowników co pozwoli do prawidłowego funkcjonowania zakładu. Ponadto utworzenie Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie pozwoli na zwiększenie oferty oraz pozycji przewozowej, a także pozwoli rozwiązać problemy logistyczne oraz usprawni komunikację i zadowoli mieszkańców północnych terenów województwa śląskiego – dodał Tomasz Blukacz.
Treść stanowiska OPZZ w Częstochowie dotyczące odtworzenia Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie:
STANOWISKO
Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie dotyczące odtworzenia Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie
Powodowani troską o lokalne przewozy regionalne, Rada Powiatowa OPZZ w Częstochowie popiera odtworzenie Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie.
Inicjatywa ta, przyniesie wymierny, pozytywny wynik ekonomiczny całej spółce POLREGIO sp. z o.o., a także poprawi efektywność pracy i usprawni zadania realizowane przez pracowników sekcji częstochowskiej.
Sekcja POLREGIO w Częstochowie podlega organizacyjnie od 2012 roku pod Łódzki Zakład POLREGIO w Łodzi, z trzyletnią przerwą przynależności do Zakładu Napraw w Kruszewcu. Wcześniej przynależała do Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach.
Przyczynami włączenia sekcji częstochowskiej w struktury Łódzkiego Zakładu Przewozów Regionalnych były: obsługa i utrzymanie przez sekcję częstochowską taboru na kierunku łódzkim oraz brak zainteresowania przez powstałą spółkę Koleje Śląskie połączeniami poza teren województwa śląskiego.
Rada Powiatowa OPZZ w Częstochowie zwraca się do Pana Premiera o wsparcie inicjatywy odtworzenia Zakładu Śląskiego w Częstochowie. Sekcja w Częstochowie posiada niezbędną infrastrukturę, którą bez większych kosztów można wykorzystać do odtworzenia śląskiej sekcji POLREGIO sp. z o.o.
W sekcji częstochowskiej zatrudnionych jest obecnie 179 pracowników (w tym 4 osoby w administracji), posiadających wystarczające kwalifikacje, niezbędne do samodzielnego i prawidłowego funkcjonowania zakładu.
Częstochowa zlokalizowana jest na kilku ważnych trasach przewozowych: Częstochowa – Opole – Wrocław, Częstochowa – Włoszczowa – Kielce, Częstochowa – Radomsko – Piotrków Trybunalski – Łódź, Częstochowa – Katowice – Tarnowskie Góry – Wieluń, Częstochowa – Zduńska Wola.
Problemem do dalszego rozwoju sekcji w Częstochowie jest odczuwalna przez jej pracowników niechęć do ich sekcji ze strony Zakładu w Łodzi. W latach 2013 – 2019 sekcja w Częstochowie odpowiadała za utrzymanie części taboru Kolei Śląskich, przynosząc wielomilionowe zyski zasilające konto „Przewozów Regionalnych” w Łodzi.
Utworzenie Śląskiego Zakładu POLREGIO z siedzibą w Częstochowie to szansa na zwiększenie oferty pozycji przewozowej na terenie województwa śląskiego. Ma to szczególne znaczenie, w odniesieniu do linii kolejowej Częstochowa – Zduńska Wola, która ma zostać zrealizowana w ramach rządowego projektu rewitalizacji porzuconych w przeszłości szlaków.
W naszej ocenie utworzenie Zakładu Śląskiego POLREGIO z siedzibą w Częstochowie spełnia wiele przesłanek, w tym przede wszystkim ekonomicznych i racjonalnych. Rozwiąże problemy logistyczne i kompetencyjne, usprawni komunikację i zadowoli mieszkańców północnych terenów województwa śląskiego.
autor: Marcin Biś