FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Częstochowa: Coraz mniej chorych na Covid-19, szkoły dostały środki ochrony

Według stanu na 26 maja na koronawirusa choruje już tylko 7 mieszkanek lub mieszkańców  Częstochowy. Od dłuższego czasu nie notuje się na szczęście nowych ognisk zakażeń. Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności Spraw Obronnych Urzędu Miasta zaopatruje obecnie w środki ochrony częstochowskie szkoły.  

Od początku epidemii do wtorku (26 maja) stwierdzono zachorowanie na koronawirusa łącznie u 80 osób mieszkających w Częstochowie. 66 już wyzdrowiało, 7 jest jeszcze chorych (w tym dwie osoby w szpitalu, 5 w izolacji domowej). Tylko 6 osób przebywa jeszcze w kwarantannie domowej, a 19 jest w nadzorze epidemiologicznym. Zmarło 7 osób.

Obecna sytuacja – jak na stan epidemii – jest więc w Częstochowie dobra i jeżeli nie będzie nowych przypadków lub stwierdzonych nowych kontaktów z zakażonymi, wkrótce w mieście nie powinno być osób chorych czy poddawanych kwarantannie. W opanowaniu sytuacji pomogło wynajęcie przez miasto od połowy kwietnia ambulansu przeprowadzającego wymazy u osób w kwarantannie domowej (na podstawie list Sanepidu pobrał on dotychczas ponad 300 próbek), a także odpowiedzialne zachowanie częstochowianek i częstochowian.

Oczywiście nadal ważne jest zachowanie ostrożności, także poprzez używanie środków osobistej ochrony. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie – po okresie przerwy – „odmrażane” jest funkcjonowanie kolejnych obszarów życia społecznego. Dotyczy to m.in. placówek publicznych, w tym szkół, które od poniedziałku mogą już sprawować opiekę nad dziećmi z klas I-III i organizować bezpośrednie konsultacje dla uczniów klas ósmych.

Dlatego obecnie „pakiety startowe” środków ochrony, po przedszkolach i żłobkach, otrzymały także częstochowskie szkoły publiczne i niepubliczne. Miasto przekazało im m.in. partie rękawiczek i maseczek, wojewoda zapewnił natomiast (ale tylko szkołom ruszającym z opieką nad uczniami w klasach I-III) po 50 litrów płynu dezynfekcyjnego i po 100 maseczek jednorazowych. Wcześniej dostarczył też miastu do dystrybucji – w przedszkolach i żłobkach – po 40 litrów płynu dezynfekcyjnego.

Miasto w sumie przekazało lub jeszcze przekaże w ramach obecnej akcji (najpierw żłobkom, przedszkolom, a obecnie szkołom, także niepublicznym oraz – dodatkowo – przychodniom lekarskim) łącznie blisko 50 tys. rękawiczek, 11 tys. maseczek, ok. 420 litrów płynu dezynfekującego do rąk, ponad 400 przyłbic i 114 termometrów. Wojewoda zapewnił także przychodniom (czyli niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej) po 20 litrów płynu dezynfekcyjnego.

Wszystkie funkcjonujące lub otwierające się szerzej placówki działają oczywiście w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Sanepidu.

źródło: UM Częstochowy