FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Nowy Twist 2.0. wyjechał na trasę

Od środy (13.05.) mieszkańcy Częstochowy mogą podróżować pierwszym z dziesięciu zakupionych przez MPK w Częstochowie nowych niskopodłogowych tramwajów PESA Twist 2.0. Od dziś tramwaj będzie regularnie kursował na linii tramwajowej nr. 3

Przed inauguracyjnym wyjazdem na kurs na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, prezes MPK Mariusz Sikora, p.o. dyrektora MZDiT Piotr Grzybowski, radny miasta Sebastian Trzeszkowski oraz przedstawiciele firmy PESA.

– W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” modernizujemy zarówno infrastrukturę tramwajową oraz dokonujemy zakupów nowych tramwajów. Całe to przedsięwzięcie to koszt ok. 204 mln złotych. Z czego 114 mln to modernizacja, a 90 mln złotych to wymiana składów tramwajowych. – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Trzymam kciuki, że zapewnienia, o których mówi firma PESA zostaną spełnione i jeszcze w maju dotrze do Nas kolejny skład, a następnie każdego miesiąca będą dostarczane kolejne dwa tramwaje. Działania te mają na celu, aby coraz więcej mieszkanek oraz mieszkańców chciało wybierać autobusy oraz tramwaje jako środek podróżowania. Liczę również, że będzie łatwiej oraz wygodniej motorniczym, którzy co dzień jeżdżą tymi tramwajami– dodał prezydent Matyjaszczyk.

– W Częstochowie trwa wielka przebudowa starej linii tramwajowej, z tego powodu Twist 2.0 kursować będą na linii nr 3. Kolejne nowe składy będą kursować na linii nr 2 do przebudowanej pętli tramwajowej przy al. Pokoju. – Liczę, że do końca roku zdążymy przebudować oraz otworzyć linię tramwajową na całej długości – powiedział prezes MPK Mariusz Sikora.

Nowe Twisty w porównaniu do poprzedniej wersji są dłuższe o 20 centymetrów, a łączna długość wynosi 32,2 m. Nowe tramwaje zostaną wyposażone również w technologię umożliwiającą odzyskiwanie energii z hamowania co umożliwi poruszanie się w awaryjnych sytuacjach. Pojazdy zostaną wyposażone, także w system monitoringu cyfrowego, który będzie monitorował całe wnętrze części pasażerskiej pojazdu oraz strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem obejmującej obszar na odległość co najmniej 20 metrów przed czołem pojazdu, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu ze szczególnym uwzględnieniem wejść/wyjść oraz zapewnienie monitorowania przy skrętach członów pojazdu, strefę pantografu. W każdym tramwaju znajdą się również dwa automaty biletowe przyjmujący płatność bilonem oraz kartami bezstykowymi w technologii PayPass, PayWave lub NFC, drukujący bilety jednorazowe oraz wydający resztę. Ponadto część pasażerska tramwajów będzie posiadać skuteczne układy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji zapewniające dobre warunki podróżowania niezależnie od pory roku. Ponadto w tramwajach znajdziemy porty USB, które zostaną zamontowane na poręczach umożliwiając pasażerom doładowanie baterii telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń mobilnych w czasie podróży. W pojazdach będzie możną również skorzystać z darmowego wi-fi.

W maju do Częstochowy przyjedzie drugi egzemplarz, a następnie każdego miesiąca będą dostarczane kolejne dwa tramwaje.

Koszt produkcji i dostawy dziesięciu nowych tramwajów od bydgoskiej PESY wyniósł w sumie ok. 90 mln zł

Pełną fotorelację można zobaczyć na łamach Naszego profilu na Facebooku.

[red]