FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja Miasto

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Uwaga mieszkańcy Kucelina i Dąbia

Kluczem do ograniczenia zakażeń koronawirusem jest maksymalne ograniczenie kontaktów, dlatego od 1 i 2 kwietnia zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia, których celem jest za wszelką cenę  zahamowanie tempa, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa.

Szczególnie dotkliwe zmiany mogą okazać się dla mieszkańców Dąbia i Kucelina. Na rządowe obostrzenia nałożą się jednoczesne zmiany związane z komunikacją tramwajową. Linia 1 będzie od jutra (1.04) kursować tylko na odcinku Zajezdnia MPK – Kucelin. W związku ze znacznym skróceniem trasy, linię obsługiwać będą tylko pojedyncze wagony 105Na, co przy obecnych zasadach oznacza, że danym kursem może w danym momencie podróżować maksymalnie dziesięciu pasażerów!!! Jednocześnie linie 13, 19 i 28 zostały wzmocnione taborem przegubowym na wybranych brygadach.

Pozostałe zmiany:

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia.
  Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas (nieważne czy czynnych) i liczby 3.
 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy.
  Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
  Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
  w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
 • Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie są możliwe.
 • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.