FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto Przestrzeń

Zagrożenie koronawirusem – zmiany w Częstochowie

Niezależnie od działań administracji rządowej w Częstochowie wprowadzone zostają rozwiązania, które mają za zadanie ograniczyć negatywne skutki związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zgodnie z decyzjami Rządu RP od 12 do 25 marca zamknięte dla publiczności są od czwartku wszystkie obiekty kulturalne (Teatr im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Miejski Dom Kultury, Regionalny Dom Kultury, OKF, Biblioteka Publiczna). Obiekty sportowe MOSiR (baseny, hale, stadiony) będą nieczynne do odwołania od soboty 14 marca.

Także zgodnie z decyzją władz centralnych, od poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola oraz żłobki w Częstochowie. Zajęcia odwołają również m.in. kluby dziecięce, świetlice środowiskowe i inne instytucje oferujące zajęcia dodatkowe oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży.

Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk apeluje o maksymalne ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta, Urzędzie Stanu Cywilnego, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz innych urzędach i instytucjach działających na terenie Częstochowy.

Do zagrożenia przygotowuje się także częstochowskie MPK. Zostały podjęte następujące kroki w organizacji przejazdów i obsługi pasażerskiej w Częstochowie:

  • do odwołania zwiększa się liczba profilaktycznego odkażania powierzchni wnętrz autobusów i tramwajów zjeżdżających do zajezdni MPK poprzez użycie specjalistycznych preparatów na bazie alkoholu;
  • do odwołania zostało zawieszone funkcjonowanie przycisków do otwierania drzwi przez pasażerów wewnątrz i z zewnątrz pojazdów – drzwi otwiera i zamyka TYLKO kierowca/motorniczy;
  • mimo czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych NIE ZMIENIA się rozkład jazdy MPK w Częstochowie. Utrzymanie częstotliwości zgodnej z roboczym rozkładem pozwoli na zmniejszenie się skupisk ludzkich w autobusach i tramwajach, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka rozpowszechniania się wirusa;
  • do każdego pojazdu przydzielony zostaje płyn na bazie alkoholu do utrzymania higieny rąk przez KAŻDEGO kierowcę i motorniczego także w trakcie realizowania kursów (mimo ograniczonej dostępności na rynku udało się zakupić 145 sztuk takiego preparatu).

Ponadto od jutra, tj. 13.03 wprowadzone zostają kolejne kroki jak:

  • wydzielenie stref wyodrębnionych dla kierowcy czy motorniczego na pokładzie (działają już na Górnym Śląsku, w Gdańsku i we Wrocławiu);
  • zakaz otwierania przednich drzwi i sprzedaży biletów przez kierowcę, motorniczego itp.

Foto: Google