FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Spokojnie to nie ebola tylko ćwiczenia

Kwarantanna 2015

W dniu wczorajszym (tj 29.05.) w godz. 8.00 – 13.00 na terenie Politechniki Częstochowskiej odbyły się wojewódzkie ćwiczenie z zakresu zarządzania kryzysowego na temat zwalczania choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej ludzi „Kwarantanna 2015”.

Operacja „Kwarantanna 2015” swoim zasięgiem obejmowała pięć miast województwa sląskiego. W tej operacji od godzin porannych, na terenie miasteczka studenckiego w Częstochowie przy ulicy Akademickiej rozpoczęły się kilkugodzinne ćwiczenia w ramach podoperacji „Kwarantanna 2015 – Częstochowa”. W działaniach uczestniczyli również częstochowscy policjanci pod dowództwem Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie nadkomisarza Dariusza Kiedrzyna.

Ogólnym założeniem podoperacji było zaistnienie zdarzenia, po którym podjęte zostały decyzje odnośnie konieczności poddania kwarantannie osób, które miały kontakt z osobami podejrzanymi o zachorowanie na chorobę o epidemiologicznym charakterze. Na podstawie wydanych decyzji m.in. wydanych przez PPIS w Częstochowie prowadzone były kilkugodzinne ćwiczenia. Do najważniejszych zadań, które spoczywały na policjantach z Częstochowy było dostarczenie decyzji personelowi medycznemu, zabezpieczenie wejścia do zagrożonego obiektu, zabezpieczenie przejścia osób poddanych kwarantannie z ochranianego obiektu do poczekalni przed komorę dekontaminacyjna, zabezpieczenie poczekalni przed komorą dekontaminacyjna, a także zabezpieczenie budynku przed wejściem do niego osób postronnych. Policjanci ubrani w specjalistyczne kombinezony podejmowali różnego rodzaju założeniach, które dodatkowo w celu uaktywnienia co pewien czas zmieniano np. wprowadzono próbę ucieczki osoby skierowanej na kwarantannę, czy też uszkodzeny kombinezon policjanta spowodował przymusowe zastępstwo.

W akcji obok policjantów uczestniczyli lekarze z jednego z wybranych szpitali, straż pożarna, strażnicy miejscy, osoby z wydziału zarządzania kryzysowego, a także pracownicy z obiektu, gdzie odbywała się kwarantanna oraz z pracownicy firmy przeprowadzającej dezynfekcje, dezynsekcje. O godzinie 13.00 Wojewoda Śląski podjął decyzję o zakończeniu akcji w Częstochowie. Przeprowadzone w ten sposób działania, a przy okazji zdobyte doświadczenie pozwolą w przyszłości na jeszcze lepsze przygotowanie się do sytuacji kryzysowej – oby tylko w ćwiczeniach.

Pełną fotorelację możesz zobaczyć na Facebook.

Opr. Marcin Biś
Źródło: www.czestochowa.slaska.policja.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ