FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Nowe połączenie Kolei Śląskich z Częstochowy

Od 15 grudnia mieszkańcy Częstochowy uzyskają możliwość dojazdu jednym przewoźnikiem do Olesna i Kluczborka.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów, Koleje Śląskie uruchamiają nową linię relacji Katowice – Lubliniec – Kluczbork.

Oznacza to, że z przesiadką w Lublińcu można będzie dotrzeć z tym przewoźnikiem do Olesna, Kluczborka oraz pozostałych miejscowości znajdujących się na trasie (przypominamy, że nie ma już z tymi miejscowościami połączeń autobusowych).

Bilet do Lublińca (linia S13) kosztuje 3 zł, zaś z Lublińca do Olesna 4 zł, a do Kluczborka 6 zł. Można także skorzystać z innych ofert Kolei Śląskich.

W Kluczborku zaś można przesiąść się na pociągi Przewozów Regionalnych w kierunku Wrocławia (pociągi nie dotrą już do Lublińca).

Odjazdy z Lublińca w kierunku Olesna i Kluczborka: 6:51, 10:02, 13:06, 15:28, 17:20, 20:55.

Nowe połączenie nazwano „Gdacjuszem”, od Adama Gdacjusza, zw. Śląskim Rejem – polskiego pisarza religijnego, kaznodziei, duchownego luterańskiego, postyllografa. Zostało ono zainicjowane bezpłatnym przejazdem specjalnym w dniu 30 listopada i było obsługiwane przez pociąg „Powstaniec Śląski”. Jest to specjalnie przygotowany skład typu EN76 dzięki inicjatywie marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego nawiązującej do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich. Pociąg wyróżnia się wyjątkową stylistyką i oprawą graficzną ze złotego tła. Na podróżnych spoglądają m.in. uczestnicy katowickiej defilady z 1922 roku, kobiety w tradycyjnych ludowych strojach, jak również ikony śląskiej historii: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Alfons Zgrzebniok i Michał Grażyński.