FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Jest wypożyczalnia sprzętu – będą dalsze inwestycje na Lisinicu

Park Lisiniec

Już w sobotę, 30 maja w Parku Wypoczynkowym Lisiniec otwarta zostanie wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy okazji władze miasta przypomniały dotychczasowe prace rewitalizacyjne i przedstawiły koncepcję dalszego rekreacyjnego zagospodarowania parku.

Przez cały sezon letni do dyspozycji wszystkich wypoczywających w parku na Lisińcu będzie w sumie 18 rowerów wodnych, 8 kajaków, 6 kanadyjskich desek z wiosłem oraz 5 małych żaglówek dla dzieci. Kosztującą 120 tys. zł inwestycję sfinansowano z budżetu miasta.
Wypożyczalnia powstała przy zbiorniku wodnym „Bałtyk”. W tym celu wybudowany został tam specjalny pomost. Oczyszczono też „szyjkę” zbiornika, dzięki czemu korzystający ze sprzętu będą mogli wypływać także na „Adriatyk”. Sprzęt wodny będzie można wypożyczać już od soboty, 30 maja.
Ratownicy WOPR w miejscu wykorzystywanym do kąpieli – plaży znajdującej się na sąsiednim zbiorniku „Adriatyk” – pojawią się w drugiej połowie czerwca.

Podczas spotkania z mediami oraz przedstawicielami m.in. wodniaków, żeglarzy, modelarzy i wędkarzy, zaprezentowana została także wstępna koncepcja kompleksowego zagospodarowania parku, którą miasto i MOSiR chcą realizować z partnerami społecznymi oraz firmami, które będą zainteresowane organizacją rekreacyjnych usług dla mieszkańców na terenie parku. Prezydenci deklarowali, że są także otwarci na pomysły, wnioski i uwagi mieszkańców.

– Chcielibyśmy, żeby park na Lisińcu w jak największym stopniu realizował potrzeby częstochowian, żeby tu znaleźli to, czego szukają w czasie wypadów za miasto – przyjazne, użyteczne miejsce do wypoczynku – mówił prezydentKrzysztof Matyjaszczyk. – Zachęcamy tych, którzy chcieliby realizować wstępnie zaplanowane przez projektantów przedsięwzięcia lub mają pomysły na inne atrakcje dla mieszkańców.

– Udało się już zrobić sporo, ale to nas nie satysfakcjonuje. Marzy nam się taki częstochowski Central Park. Naszym celem jest wykonywane etapami, kompleksowe zagospodarowanie parku – uzupełniał „resortowy” zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, który przedstawił szczegóły koncepcji.

Miasto chce m.in. uporządkować kwestię dojazdów, parkingów i skutecznie wyłączyć park z ruchu samochodowego, a także zorganizować zieleń, dzieląc ją na część leśno-przyrodniczą i parkową – z zielenią urządzoną.
Koncepcja zagospodarowania przestrzennego parku projektuje rozmaite atrakcje przeznaczone dla różnych grup wiekowych, m.in. park linowy, kompleks boisk do siatkówki plażowej, rozbudowę istniejących kortów tenisowych czy budowę siłowni kalistenicznej (do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała). Projekt zakłada też rozbudowę plaży (z dostępem do mediów i – być może – piaskiem z Łeby), budowę altany, placu zabaw, stworzenie stanowisk wędkarskich czy urządzenie łąki biwakowej.

W dalszych planach związanych z rewitalizacją, jest także nowy kompleks budynków, które miałyby być głównym elementem organizującym przestrzeń parku. Koncepcja zakłada kilka wariantów:
– budowę kompleksu na miejscu obecnych w centralnej części parku: jeden miałby pełnić funkcję magazynową wraz z zapleczem, na potrzeby klubu jachtowego, drugi natomiast funkcję usługową z barem;
– lokalizację budynków między akwenami wodnymi „Adriatyk” i „Bałtyk” (w jednym – pomieszczenia stanowiące zaplecze dla funkcji sportowo-rekreacyjnej, m.in. magazyny sprzętu; w drugim, zaprojektowanym przy północnej promenadzie spacerowej, kawiarnia z tarasem zewnętrznym, sala wystaw i pomieszczenia administracyjno-biurowe);
– rozwidlenie głównej alei wraz ze ścieżką rowerową na dwie części, południową i północną: południowa ścieżka ma prowadzić do zlokalizowanego między zbiornikami „Pacyfik” i „Bałtyk” budynku mieszczącego w swoim zakresie wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego itp, a ścieżka północna ma kierować do budynku gastronomicznego z zapleczem sanitarnym.

To plany przyszłościowe, na razie MOSiR, w związku z planowanym otwarciem wypożyczalni sprzętu wodnego, poprawił nieco wygląd zewnętrzny jednego ze starych budynków stojących nad zbiornikiem Bałtyk.

Miasto, posiadając już wstępną koncepcję zagospodarowania parku Lisiniec (wykonaną na zlecenie MOSiR), zamierza wkrótce zlecić przygotowanie bardziej szczegółowej dokumentacji dotyczącej dalszych etapów rewitalizacji Lisińca.

Dotychczasowe działania rewitalizacyjne

Porządkowanie parku na Lisińcu rozpoczęło się pod koniec 2013 roku. Wycięto wtedy m.in. samosiewy i odrosty krzewów oraz wykoszono trawy. W zeszłym roku powstały nowe ścieżki spacerowe o długości ok. 2,5 km, które utwardzono w celu poprawy komfortu korzystania z nich przez rowerzystów i spacerowiczów. W kilku miejscach na ścieżkach zamontowano blokady oraz ustawiono dużych rozmiarów kamienie, które mają powstrzymywać pojazdy próbujące nielegalnie poruszać się po terenie parku. Zamontowanych zostało też ok. 60 ławeczek i 80 koszy na śmieci. Poszerzona została również plaża nad zbiornikiem „Adriatyk”.
Na terenie parku Lisiniec już od dłuższego czasu działają korty, od 30 maja czynna będzie wypożyczalnia sprzętu pływającego (szczegóły na stronie MOSiR). Także od obecnego sezonu z przystani nad zbiornikiem „Bałtyk” korzystać będą młodzi żeglarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Morka” (liczyć można na wakacyjne kursy żeglarskie w ramach akcji „Lato w Mieście”), natomiast na zbiorniku „Pacyfik” w soboty w godz. 9-12 trenować będą modelarze FSR Polska z Częstochowskiego Klubu Modelarskiego.
Jeszcze w 2015 roku, na terenie parku, w okolicy „Pacyfiku” powstanie profesjonalny skatepark, który będzie dodatkową atrakcją Lisińca. Inwestycja została wybrana przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Obiekt będzie służył do jazdy na rowerach bmx, deskorolkach oraz rolkach.

Przeprowadzane prace rewitalizacyjne mają przynieść określony efekt: ogólnodostępny teren rekreacyjny, który będzie atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców miasta.

Pełną fotorelację możesz zobaczyć na Facebook.

Opr. Marcin Biś
Źródło: BP Urzędu Miasta Częstochowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ