FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Do Olsztyna na rowerze autobusem

Gminy Częstochowa i jurajski Olsztyn uruchomiły sezonowe autobusowe połączenie turystyczne adresowane do rowerzystów. Do końca września będzie można zabrać rower korzystając ze specjalnej przyczepy

Miasto Częstochowa i jurajska gmina Olsztyn uruchomiły połączenie turystyczne z myślą o turystach rowerowych udających się do Olsztyna lub dalej na Jurę poprzez Olsztyn. Parafrazując znanego przez niektórych jutubera będzie można do Olsztyna „pojechać na rowerze autobusem”.

Kursy 67R

W ramach inicjatywy do rozkładu linii 67 dodano 4 kursy, które będą oznaczane na tablicach autobusów symbolem „67R”. Połączenie to będzie obsługiwane standardowym autobusem miejskim, który będzie ciągnął specjalistyczną przyczepę w formie znanej z europejskich kurortów turystycznych.

Kursy 67R będą miały charakter linii pospiesznej, czyli nie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach, a jedynie na początkowym w Częstochowie („CH Jagiellończycy”), następnie „Odrzykoń” oraz „Olsztyn-rynek”. Kursy te przewidziano jedynie w soboty, niedziele i święta do końca września, start 11 maja.

W trakcie prezentacji rozwiązania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i wójt Tomasz Kucharski zgodnie stwierdzili, że inicjatywa będzie przydatna tym, którzy albo przeliczyli się z siłami w podróży między Częstochową a Olsztynem, bądź chcącym od Olsztyna ruszyć w podróż na Jurę.

Korzystanie z linii

Dwa autobusy zostały wyposażone w hak do ciągnięcia przyczepy oraz monitoring wizyjny. Podróżny chcący skorzystać z połączenia będzie musiał samodzielnie umieścić rower na przyczepie i wsiąść do autobusu.

MZDiT przypomina, że również w tym przypadku obowiązuje normalna taryfa w komunikacji miejskiej i podmiejskiej – trzeba kupić bilet dla siebie (od 4,20 zł) i na rower (4,20 zł). Różnica polega na tym, że w zwykłych połączeniach na przewóz roweru w autobusie zgodę musi wyrazić kierowca, a tutaj zgoda ta jest dorozumiana.

Procesu załadunku i rozładunku rowerów będzie pilnował kierowca za pomocą monitoringu wizyjnego, dzięki czemu nikt nie odbędzie podróży na platformie przyczepy. Zabezpieczenie roweru przed zabraniem przez osoby niepowołane leży już po stronie właściciela.

Przydatne adresy

Zainteresowanych odsyłamy do lektury następujących materiałów (w linkach):