FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Kolejna szansa na lokalną inwestycję. Rusza Budżet Obywatelski

Rozpoczęto nabór do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, czyli tej części budżetu miasta, o spożytkowaniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy, a nie politycy. To szansa na nowy chodnik, parking i zieleń.

Urząd Miasta Częstochowy w dniu 6 maja rozpoczął nabór wniosków do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. To jest właśnie ten moment, aby zaproponować małą lokalną inwestycję, której za sprawą radnych miasta raczej doczekać się nie podobna.

Budżet Obywatelski – czyli demokracja ateńska

Budżet Obywatelski jest częścią całego budżetu miasta. Od pozostałego jego obszaru różni się jednak tym, że o wydaniu przewidzianych dla tej części środków pieniężnych zdecydują bezpośrednio mieszkańcy, a nie radni kierujący się politycznymi wskazówkami.

Budzi się więc naturalne skojarzenie z demokracją ateńską, gdzie to wszyscy posiadający głos mieszkańcy decydowali o losie i prawie. Głosowanie we współczesnym już Budżecie Obywatelskim przebiega według modelu skandynawskiego, czyli oddawane są jedynie głosy pozytywne – bez możliwości głosowania „przeciw”.

Jak to działa

Aby doczekać się np. upragnionego chodnika, należy przygotować propozycję budżetową nazywaną tu dla uproszczenia wnioskiem. Autor musi opisać przyszłą inwestycję i określić jej koszt – tutaj pomoże ściąga przygotowana przez Urząd Miasta (linki niżej).

Zgłoszoną propozycję ocenią urzędnicy – muszą sprawdzić przykładowo, czy teren należy do miasta, bo niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek prac na terenie prywatnym. Jeśli wniosek jest poprawny, to zostanie od upubliczniony i poddany głosowaniu. Teraz to autor musi przekonać na przykład sąsiadów do oddania głosów na jego propozycję. Jeśli zdobędzie ona odpowiednią ilość punktów, zaproponowany chodnik powstanie.

Wnioski – start

Urząd Miasta Częstochowy [M.Biś]
Urząd Miasta Częstochowy [M.Biś]

Propozycje zadań budżetowych można składać w wersji papierowej w kancelarii Urzędu Miasta – tam też można otrzymać formularz do wypełnienia.

Inna możliwość, to złożenie propozycji przez Internet – w takim przypadku należy wejść pod wskazany niżej adres i wypełnić formularz. Co ważne: to jest dysponowanie środkami publicznymi, więc nie ma możliwości złożenia wniosku anonimowo!

Propozycje należy składać do 27 maja. Weryfikacja wniosków potrwa do 12 lipca, po czym ewentualne odwołania autorów wniosków odrzuconych będą rozpatrywane do 22 lipca. Od 10 sierpnia do 5 września będzie można promować swoje propozycje wśród mieszkańców (taka mała kampania wyborcza), a samo głosowanie odbędzie się w terminie od 6 do 25 września. Wyniki zostaną upublicznione 8 października. Realizacja zwycięskich propozycji będzie prowadzona w 2020 roku.

Przydatne adresy

informacje ogólne: http://konsultacje.czestochowa.pl/?page_id=16303

ściąga z cennikiem: http://konsultacje.czestochowa.pl/?page_id=16403

formularz online: https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/dodaj-formularz

przegląd propozycji: https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81/