Setna symboliczna rocznica odzyskania niepodległości zostanie dziś uczczona w kilku punktach rozłożonych w czasie, przestrzeni i gatunku wydarzenia. Przedstawiamy plan dnia
11 listopada, to symboliczna data kojarzona z odzyskaniem niepodległości przez Polskę po 123 latach rozbiorów. W Częstochowie tego dnia odbędzie się kilka wydarzeń. Prezentujemy przegląd planu dnia.
Godzina 6:52
Trening ,,Od świtu do zmierzchu”. Biegającym, chodzącym z kijkami, jeżdżącym na rowerze lub spacerującym będą towarzyszyć piosenki żołnierskie oraz barwy narodowe. Trening rozpocznie się o wschodzie słońca, a zakończy o g. 16:03. Sztafety będą startować co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada w stronę Lasku Aniołowskiego.
Godzina 11:11
Spod Galerii Jurajskiej na ul. Strażackiej wystartuje Częstochowski Bieg Niepodległości na trasie o długości 10 km. Udział zadeklarowało blisko 860 osób. Zapisy osobiste będą jeszcze możliwe na miejscu w biurze zawodów.
Godzina 12:00
Główne uroczystości. W Archikatedrze Świętej Rodziny odbędzie się uroczysta ,,Msza święta za Niepodległą” celebrowana przez Metropolitę Częstochowskiego ks. arcybiskupa Wacława Depo.
Wspólne śpiewanie hymnu narodowego w samo południe (w ramach ogólnopolskiej akcji) wraz z częstochowskim chórem pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego na placu Biegańskiego.
Godzina 14:00
Zawody speedrowerowe – więcej pisaliśmy we wcześniejszej publikacji.
Godzina 16:00
W alei Sienkiewicza odbędzie się uroczystość patriotyczna, podczas której przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestniczki i uczestnicy uroczystości przejdą na plac Biegańskiego.
Godzina 17:00
Pokaz multimedialny, któremu będzie towarzyszyć Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znajdzie się m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.
11 listopada – skąd ta data
O dacie 11 listopada opowiedział Wojciech Drewniak na kanale Historia Bez Cenzury