FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Głosowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego – koniec 12 listopada

Do 12 listopada można oddać swoje głosy na wybrane propozycje w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy bezpośrednio zadecydują o rozdysponowaniu prawie 9,5 mln zł ze swoich podatków

Budżet Obywatelski to wydzielona kwota środków ze wszystkich środków pieniężnych miasta, o wydaniu których decydują bezpośrednio mieszkańcy, a nie radni. Propozycje zgłaszają oni sami, ale te muszą zostać ocenione przez urzędników – nie zawsze odbywa się to obiektywnie, bo niekiedy „widzimisię” urzędnika sprawiło, że całkiem dobry pomysł przepadł zaraz po zgłoszeniu, „bo tak”.

W budżecie miasta na przyszły rok, bo to o nim decydują mieszkańcy, do rozdysponowania przeznaczono niemal 9 i pół miliona złotych pochodzących z naszych podatków. Warto więc wziąć udział w dobrowolnym głosowaniu, aby za nasze pieniądze ktoś nie zakupiono głupoty, z której później nie skorzystamy.

A zgłoszone zadania, to całe spektrum pomysłów – od ustawienia ławki, latarni i kosza, poprzez remont chodnika po kursy językowe i makabryły w postaci wielkich liter służące jedynie… byciu.

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim, czyli oddać można tylko głosy pozytywne – nie da się głosować przeciw danej propozycji. Głos realizowany jest poprzez przyznanie kwoty punktów na dane zadanie. Każdy głosujący ma do rozdania 10 punktów na propozycje ogólnomiejskie i 10 punktów na propozycje ze swojej dzielnicy.

Można więc poprzeć jedno zadanie przyznając 10 punktów, a można też poprzeć 10 różnych oddając po jednym punkcie. Przypominamy – osobno dla zadań ogólnomiejskich i osobno dla dzielnicowych.

TUTAJ ODDASZ GŁOS PRZEZ INTERNET

Głosowanie odbywa się poprzez Internet do 12 listopada (do północy), a do tej pory w dni robocze także w komisji wyborczej w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w białym autobusie piętrowym objeżdżającym miasto.

Przez Internet – potrzebny jest telefon komórkowy i numer PESEL. Przy użyciu jednego telefonu (głosujący otrzyma kod) głosować mogą dwie osoby. Do głosowania uprawnieni są wszyscy zameldowani w Częstochowie, którzy ukończyli 13. rok życia.

Subiektywnie – warto poprzeć

Ilu Polaków, tyle opinii. Podobnie z oceną propozycji w Budżecie Obywatelskim – każdy wskaże tą najwłaściwszą. Ale będąc już u Państwa uwagi skorzystamy z okazji sugerując niezdecydowanym ciekawe propozycje.

Makiety zabytków – to propozycja ogólnomiejska nr 152. Zadanie polega na wykonaniu makiet przestrzennych ukazujących najbardziej znane zabytki architektoniczne miasta. Kto wizytował Zamek Królewski na Wawelu, czy dolny rynek w Ołomuńcu, ten wie, jak to urzeka.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt – to ogólnomiejska nr 295. Jeżeli komuś bliski jest los zwierząt zamieszkałych w schronisku, to może je wesprzeć oddając na nie swoje punkty.

Podpórki dla rowerzystów – ogólnomiejska nr 542. W naszej kulturze to nowinka, ale w krajach rozwiniętych podnóżki dla rowerzystów przed przejazdami, to norma. Proste instalacje pozwalają podeprzeć się i nie schodzić z roweru w czasie oczekiwania na przejazd.

Stałe leżaki w parki Staszica – ogólnomiejska nr 656. Propozycja przewiduje ustawienie stałych leżaków nad fontanną z sadzawką. Odpocząć bez leżenia na trawie bez koca? Czemu nie.

Poidła dla ptaków – ogólnomiejska nr 692. Inwestycja przewiduje ustawienie poidełek dla ptaków w każdej dzielnicy miasta. Wystawianie miseczek z wodą dla ptaków w naszej kulturze dopiero raczkuje, a jest więc świetna okazja do nadgonienia. Widok kąpiących się ptaków naprawdę cieszy oko!

Rowery towarowe CRM – ogólnomiejska nr 697. Propozycja przewiduje zakontraktowanie dodatkowych rowerów publicznych w standardzie cargo, czyli do przewozu towarów. W miastach, gdzie te rowery są dostępne, cieszą się one dużym obciążeniem.

Ławeczka Cz.Niemena – ogólnomiejska nr 707. Czesław Niemen siedzący na ławeczce na promenadzie swojego imienia? W sumie mógłby się tam pojawić. Ławki Perepeczki i Poświatowskiej cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów.

Właściwej sobie oceny dokonacie Państwo sami. Katalog propozycji dzielnicowych musicie przejrzeć Państwo we własnym zakresie.