FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Śledź tramwaj przez GPS – liveMPK

MPK uruchomiło internetową usługę prezentacji faktycznego czasu odjazdu tramwajów i autobusów z możliwością śledzenia oczekiwanego pojazdu. To pierwszy element szerszego systemu

Zaprezentowano kolejną nowinkę w komunikacji miejskiej – internetowy program prezentujący rzeczywisty czas odjazdu tramwajów i autobusów z poszczególnych przystanków. Program nazywa się liveMPK i jak deklaruje współtwórca, został tak zbudowany, aby działał na każdym telefonie i komputerze.

Serwis oferuje funkcjonalność, jaką zapewnią w niedalekiej przyszłości elektroniczne tablice przystankowe, które w ilości 50 sztuk pojawią się w mieście.

To nie apka

Elektroniczna tablica przystankowa [M.Biś]
Elektroniczna tablica przystankowa [M.Biś]

Po prezentacji pojawiły się liczne pytania, czy program zostanie wydany jako samodzielna aplikacja do zainstalowania na telefonie lub tablecie. W odpowiedzi pojawiły się tłumaczenia, że forma internetowa służy właśnie zapewnieniu pełnej kompatybilności ze wszystkimi platformami i systemami. Można stworzyć jednak coś pośredniego – instrukcja dalej.

Jako, że połączenie sieciowe i tak jest konieczne, to w celu użycia programu należy wejść pod adres live.mpk.czest.pl i wybrać jedną z kart: jako pierwsza wyświetla się wyszukiwarka przystanków, gdzie należy wpisać dowolną literę z nazwy przystanku – można również użyć lokalizatora w urządzeniu pod warunkiem zapewnienia przeglądarce dostępu do lokalizacji.

Funkcjonalność

Warunkiem skutecznego pozyskania informacji jest znajomość nazwy przystanku, bo to one zostały importowane do systemu. Niestety, może zdziwić mnogość przystanków o tej samej nazwie, bo w przeciwieństwie do np. Krakowa, czy Warszawy, częstochowscy pasażerowie nie znają oznaczeń numerycznych przystanków np. „Plac Daszyńskiego (3)”. System nie potrafi scalić całego zespołu przystanków w jeden punkt.

Z czasem pojawią się naklejki z kodami do skanowania, aby program sam wszedł na określony przystanek – do czasu aż wandale je pozdzierają. Dzień po premierze pojawiła się jednak poręczna mapa z zaznaczonymi przystankami do wybrania.

Po wybraniu danego przystanku pokaże się rozkład prezentujący najbliższe połączenia z odliczanym wstecznie czasem do przybycia tramwaju lub autobusu. Mniejszym drukiem wyświetla się informacja o opóźnieniu oraz przyciski do ukazania informacji o pojeździe i jego wyposażeniu oraz do mapy, na której można śledzić aktualne jego położenie.

Niestety nie wszystkie tramwaje i autobusy mają sprawny GPS, więc jeśli akurat taki egzemplarz będzie obsługiwał nasze połączenie, to z lokalizowania pojazdu nici.

O konsternację przyprawić może próba wytypowania przystanku przez kartę z liniami – niektóre mają nawet sześć różnych kierunków. Wynika to specyfiki programu do układania rozkładów jazdy, ale jak kilka lat temu pokazał pracujący społecznie Piotr Jeruszka tworzący rozkłady java na stare komórki, takie dane można ręcznie poskładać w bardziej przystępną formę.

Zrób sobie aplikację (ANDROID)

Wielu może drażnić konieczność wchodzenia do serwisu przez przeglądarkę. Można tę uciążliwą czynność pominąć. Oto instrukcja dla użytkowników systemu Android:

  1. wejdź przez przeglądarkę na stronę live.mpk.czest.pl
  2. w opcjach przeglądarki znajdź pozycję „zapisz na ekranie głównym”
  3. system może zapytać o nazwę dla nowego elementu
  4. na pulpicie smartfonu lub tabletu pojawi się ikonka aplikacji

Po wybraniu tej ikonki uruchomiony zostanie serwis z pominięciem przeglądarki tak, jakby to była aplikacja faktycznie zainstalowana na telefonie. Prawdopodobnie używana jest wewnętrzna przeglądarka platformy Google zainstalowanej na urządzeniu.

Opisane czynności sprawdzają się przy użyciu przeglądarki Chrome. Prawdopodobnie OperaMini również oferuje zapisanie strony na ekranie telefonu.

Nie mieliśmy jak sprawdzić tej możliwości na urządzeniach Apple i Windows Mobile.