FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Ławki z przewijakami i gniazdem USB – nowość w przestrzeni

Urząd Miasta Częstochowy postawiły się trzy nowe ławki. Warte są jednak uwagi, bowiem różnią się od tych znanych powszechnie. Wyróżnia je dodatkowe wyposażenie

Nakładem magistrackiego Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa postawiono trzy ławki na terenie miasta. W mieście wielkości Częstochowy to nic niezwykłego, ale te konkretnie wyróżniają się od konwencjonalnych ławek i mogą stanowić ciekawy przykład dla nowych inwestycji w przestrzeń.

Przewijak z USB

Nowe konstrukcje są rozszerzone o przytwierdzoną z boku skrzynię, szczyt której wyściełano drewnianymi listwami ułożonymi w łagodną kolebkę. To tzw. przewijak, czyli miejsce do ułożenia niemowlaka na dogodnej dla osoby stojącej wysokości w celu oporządzenia go higienicznie.

W tej samej skrzyni, na bocznej ściance obok siedziska umieszczono gniazdo USB typu B. Służy ono zasileniu urządzeń elektronicznych takich, jak tablety, czy smartfony. Energię czerpie ono z panelu fotowoltanicznego przytwierdzonego do górującego nad całością daszka.

Całości dopełnia miska przeznaczona na wodę dla zwierząt oraz konstrukcja określana jako stojak rowerowy, ale jest to archaiczna „łamikółka”.

Koszt jednej ławki to ponad 12 tys. zł, jednak jedną urząd miasta otrzymał bezpłatnie. Ustawiono je na Skwerze Solidarności, na placu zabaw koło skrzyżowania al.Armii Krajowej i ul. Dekabrystów oraz na Promenadzie Niemena.

Ciekawa forma

Przystanek komunikacyjny
Przystanek komunikacyjny

Nowe ławki mogą stanowić przełom w aranżacji przestrzeni. O zadaszonych ławkach można pomyśleć przy budowie skwerów, czy doposażaniu parków.

Jednocześnie po przyjrzeniu się konstrukcji na myśl przychodzi możliwość wykorzystania takich ławek w charakterze tanich wiat na mniej uczęszczanych przystankach w dzielnicach peryferyjnych – forma pozwala nawet na przytwierdzenie ścianek bocznych, co stanowiłoby ciekawą ofertę dla pasażerów komunikacji miejskiej podróżujących w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zawsze to lepiej, niż brak ławki i wiaty w ogóle.

Można nawet zrezygnować z modułu przewijaka na rzecz szerszego siedziska, a gniazdo USB zamienić na element grzejny niskiej mocy umieszczony w siedzisku – stanowiący nie lada atrakcję w chłodne i mroźne dni. Polecamy jednostkom magistratu do rozważenia.