FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Niedługo głosowanie w Budżecie Obywatelskim

W dniu 22 października rusza głosowanie propozycji do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. W bieżącej edycji będzie można głosować na cztery sposoby, w tym także w ruchomy punkcie

Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski

Od poniedziałku 22 października będzie można zagłosować na wybrane propozycje do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego, czyli takiej części całego budżetu miasta, o wydatkowaniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy, a nie prezydent i radni.

zobacz wykaz propozycji ⇒

Głosowanie prowadzone będzie czterotorowo: przez Internet, w komisjach do głosowania (Urząd Miasta przy Śląskiej 11/13 oraz Urząd Stanu Cywilnego przy Focha 19/21), w miejscu zamieszkania – w tym przypadku należy zgłosić taką potrzebę w Urzędzie Miasta. Z tej możliwości skorzystać mogą osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

Nowością będzie ruchomy punkt głosowania zaaranżowany w autobusie piętrowym wynajętym od MPK. Harmonogram objazdu przez miasto widnieje pod adresem konsultacje.czestochowa.pl.

harmonogram

Głosowanie pozytywne

Głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim, czyli głosujący przyznaje punkty tym propozycjom, które mu się spodobają. Każdy mieszkaniec z ukończonym 13. rokiem życia ma do rozdania 10 takich punktów dla propozycji dzielnicowych oraz 10 punktów dla propozycji ogólnomiejskich. Można wesprzeć w ten sposób od jednej do dziesięciu propozycji dla każdej z grup – aż do wyczerpania punktacji.

Przykład: można zagłosować na 10 pozycji przyznając każdej 1 pkt, albo na jedną oddając jej 10 pkt, albo np. trzy przyznając 3, 3 i 4 pkt.

Za zwycięskie uznaje się propozycje z największą ilością punktów. Głosowanie trwa do 12 listopada.

Propozycje można już teraz obejrzeć, choć wykaz jest jeszcze ukryty [link TUTAJ].