FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

PROMENADA ŚRÓDMIEJSKA. Nawet dwukrotnie droższe oferty

Otwarto oferty w drugim już postępowaniu na budowę tzw. Promenady Śródmiejskiej. Złożono dwie oferty, które dwukrotnie przewyższają budżet inwestycji

Trwa szaleństwo na rynku budowlanym, które zmiata z tapetów kolejne zamiary inwestycyjne zarówno jednostek publicznych, jak i niekiedy prywatnych inwestorów. Tym razem trafiło na upragnioną przez mieszkańców tzw. Promenadę Śródmiejską.

Dwa postępowania

Promenadę na dawnej stacji kolejowej „Częstochowa I” próbowano zrealizować poprzez dwa przetargi. Pierwszy unieważniono, bo miasto przygotowało na inwestycję 2 861 185 zł, a oferty opiewały na prawie 6,1 mln zł i niemal 6,9 mln zł.

Drugie postępowanie również przyciągnęło dwu wykonawców, obaj ci sami, co poprzednio. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego, które podtrzymało poprzednią ofertę, a konkurent przekalkulował ofertę celem obniżenia ceny – nieznacznego niestety.

W obecnie prowadzonym przetargu złożono następujące oferty:

  • Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Maz. – 6 077 777,77 zł
  • TEL-BRUK Radosław Telenga z Częstochowy – 5 868 000,00 zł

To nadal dwukrotnie drożej, niż miasto było przygotowane zapłacić. W takiej sytuacji należy spodziewać się unieważnienia przetargu, a perspektywicznie albo rezygnacji z inwestycji, albo odłożenia jej na lepsze czasy w bliżej nieokreślonej przyszłości.