FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Nadchodzi 15. Noc Kulturalna

W dniu 15 września odbędzie się XV Noc Kulturalna, w ramach której przewidziano ponad setkę atrakcji z różnych dziedzin kultury.

Za serwisem prasowym Urzędu Miasta podajemy informację o atrakcjach 15. Nocy Kulturalnej.

Noc Kulturalna rozpocznie się oficjalne o godz. 17.45 na placu Rady Europy, gdzie punkt 18:00 uroczyście odsłonięty zostanie mural „Strażnik czasu” Tomasza Sętowskiego na kamienicy Rybickich. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert grupy 3Kings.

W godz. od 17.00 do 23.00 Noc Kulturalną będzie promował specjalny tramwaj będący jednocześnie minigalerią sztuki.

Koncerty muzyczne

Noc obfitować będzie w dźwięki rozmaitych gatunków muzycznych. Jazz w Filharmonii popłynie dzięki Follow Dices. Wystąpi dwu magów fortepianu: Wojtek Szczepanik (muzeum Częstochowskie) i Pianohooligan w OPK „Gaude Mater”. Rytm hip-hopu zabrzmi na placu Biegańskiego za sprawą Hadesa, a w Pubie Sportowym Stacherczak – kolektywu APP (Sensi i Dj Kebs). Polski rock zabrzmi w podwórku w II Alei, między klubokawiarnią ,,Pestka” i pubem ,,Szafa Gra”, gdzie zagrają Püdelsi i Chłopcy z Placu Broni.

W Teatrze From Poland, pod szyldem BAiKA, usłyszeć będzie można współzałożyciela zespołu Hey Piotra Banacha i Kasię Sondej. Muzyczną Metę przy ul. Jasnogórskiej umuzycznią dwie gitarowe ekipy: Lewe Łokcie i Ted Nemeth, zaś w restauracji Pecorino wystąpi Janek Samołyk (muzyka alternatywna i poezja śpiewana). Kilka młodych składów zagra w różnych lokacjach: Linia Nocna (plac Biegańskiego), LASS (Lomobar), Pomponika (Del Pierro Ristorante), Soniamiki (Cafe Belg) czy Gang Śródmieścia (Pub Sportowy Stacherczak).

Kino i teatr

Nie zabraknie maratonów filmowych. W OKF odbędzie się przegląd dzieł Emira Kusturicy, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej kino familijne.

Zespół Teatru im. Adama Mickiewicza pokaże spektakle mieszczące się w stylistyce teatru absurdu: „Kobiety, których nie ma”, „Łysa śpiewaczka” i „Ptaki spadają”. Grupy teatralne działające przy częstochowskich liceach zagoszczą w I LO im.Słowackiego prezentując swoje przedstawienia.

Gry i zawody

Dla miłośników rywalizacji przygotowane są: gra miejska „Częstochowskie M&M”, strefa gier elektronicznych w stylu retro oraz planszowa ,,Twierdza nocą”.

Z kolei twórcy profilu „Naprawdę nieśmieszne rysunki” na Facebooku – czyli Michał „Mazol” Rzecznik i Mikołaj Tkacz – przygotują wystawę, na której pokażą m.in. rysunkowe żarty stworzone specjalnie na częstochowską imprezę.

Zaistnieje możliwość uprawiania jogi w środku nocy oraz podczas ,,Krajobrazu dźwiękowego Częstochowy” dowiedzieć się, co mówi o naszym mieście jego audiosfera, czyli charakterystyczny dla niego świat dźwięków.

Inne propozycje

Ciekawostkę stanowić będzie taperka do filmu ,,Alicja w krainie czarów” w Regionalnym Ośrodku Kultury. Ponadto Burlesque & Boylesque Show w OPK „Gaude Mater” i ,,silent disco” (dyskoteka w słuchawkach) w namiocie na pl. Biegańskiego.

Będzie także można zobaczyć, jak powstają ikony oraz wziąć udział w sesji fotograficznej połączonej z mapowaniem ciała.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych – będą na nich czekać m.in. ciekawe warsztaty w ,,Dwa Koty Cafe” czy OPK ,,Gaude Mater”.

Gdzie i po ile?

Koordynatorem Nocy Kulturalnej jest Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater”. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są z kolei m.in. instytucje kultury, lokale i niezależni animatorzy kultury.

We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć za okazaniem karnetu w cenie 15 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na dofinansowanie przyszłorocznej edycji imprezy. Karnety 15. edycji Nocy Kulturalnej będzie można kupić od poniedziałku, 10 września w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, przy ul. Dąbrowskiego 1, a później także w innych miejscach.

Szczegóły na aktualizowanej stronie noc.czestochowa.pl