FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Zaczęli budować park wodny przy Dekabrystów

Urząd Miasta obwieścił początek prac budowlanych przy rozbudowie parku wodnego przy ul.Dekabrystów. Inwestycja ma zostać oddana w 2020 r.

We wtorek 21 sierpnia br. oficjalnie rozpoczęto prace budowlane nad miejską inwestycją w obiekt administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji na terenie obecnej pływalni letniej przy ul.Dekabrystów. Nowy obiekt nazywany Parkiem Wodnym zostanie oddany w 2020 r., a prace wykonane przez częstochowską „Przemysłówkę” i „Kar-Bud” pochłoną 51,5 mln zł.

Już teraz część plaży, trawnika oraz boiska są niedostępne. Wypoczywający na basenie muszą się też liczyć z gwarem maszyn budowlanych oraz transportem obsługującym budowę.

Obok obecnego basenu

Pływalnia przy Dekabrystów
Pływalnia przy Dekabrystów

Nowy obiekt zostanie zlokalizowany na terenie pływalni, ale na niezagospodarowanej jego części, gdzie obecnie jest trawnik i plaża – to na niej symbolicznie przesypano pierwsze łopaty pisaku.

Na inwestycję złoży się spory budynek o trzech naziemnych kondygnacjach oraz spore podpiwniczenie mające pomieścić parking na 46 samochodów (pozostałych 181 będzie stać na terenie pływalni), a jego bryła stanie wzdłuż ulicy Dekabrystów.

Obecne plaże mają zostać zachowane w jak największej połaci. Od strony skweru K.Jędrusik ustanowiony zostanie plac gospodarczy, z kolei sama hala z basenami znajdzie się przy wyeksponowanym narożniku od ulicy Dekabrystów (ten wystający zza Hali Polonia).

Baseny ogólne i odnowa

W głównej hali znajdzie się przede wszystkim standardowy basen. Wydzielone zostaną też mniejsze niecki „tematyczne”, czyli rzeka leniwa i dzika, sztuczna fala (generowana kulą), strefa masaży nawodnych, podwodnych i gejzerów, strefa relaksu z ławkami i leżakami. Dodatkowo ustawione zostaną niecki z hydromasażem oraz brodzik dla dzieci.

ZOBACZ WIZUALIZACJE ⇒

Szatnie znajdą się na tym samym poziome – parterowym – i zaoferują 227 szafek dla 554 osób, 20 przebieralni i dwie wydzielone szatnie dla grup zorganizowanych z trzema przebieralniami. Część urządzeń będzie dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych.

Na piętrze przewidziano taras, bary określone „suchym” i „mokrym” oraz usługi opisane, jako „SPA”. Będą to sauny fińska, solna, podczerwona i „czterech żywiołów”, łaźnie kamienna, rzymska i chłodna (tzw. caldarium), grota lodowa i solna, baseniki schładzający i solankowy. Ponadto w zakresie inwestycji wyróżniono „prysznice atrakcji i doznań”, czymkolwiek one miałyby być – z opisu wynika, że zaoferują wiele programów kąpieli oraz efekty świetlne i akustyczne naśladujące zjawiska z natury.

Wyżej znajdzie się część administracyjna, z kolei w piwnicy parking oraz pomieszczenia techniczne i socjalne.

Kosztów funkcjonowania oraz obsługi nowego obiektu nie podano do publicznej wiadomości, aczkolwiek wiceprezydent Jarosław Marszałek zadeklarował podczas konferencji, że na etapie projektowania przewidziano rozwiązania techniczne mające obniżać koszty funkcjonowania.

Komentarz: Realna potrzeba?

Inwestycja już od chwili ogłoszenia koncepcji budzi kontrowersje. Początkowo określana, jako „aqua park” wiązała się z obawami o generowanie sporego ruchu kołowego w tej i tak zatłoczonej części dzielnicy Tysiąclecie. Obecnie pokorniej określana per „park wodny” ma sugerować mniejszy jej zakres. Nie spełnił się najgorszy sen w postaci wykrojenia jakiegokolwiek obszaru ze Skweru Jędrusik pod parking. Jakimś sposobem ma być on pomieszczony na obecnym terenie pływalni.

Park Lisiniec
Park Lisiniec

Inni akcentują sam sens budowy obiektu służącego tylko rozrywce, a który może okazać się deficytowym. O rzekomej potrzebie budowy obiektu aspirującego do miana aqua parku mówi się w Częstochowie od lat 90-ch XX wieku, a w czasie konferencji prasowej potwierdził ją prezydent Krzysztof Matyjaszczyk mówiąc o inwestycji: – Jest odpowiedzią na zgłaszane przez lata w ankietach i sondażach wnioski mieszkańców, którzy wskazywali Park Wodny jako jedną z ważniejszych potrzeb – stwierdził. Pierwszy aqua park miał stanąć w Parku Lisiniec i objąć obecne tam glinianki, ale temat umarł, zaś miasto z trudem odzyskało powierzony zagranicznemu inwestorowi teren. Niedawno jeden z przedsiębiorców miał na własny koszt postawić komercyjny aqua park na terenie dawnej fabryki domów nieopodal Makro przy ul.Jagiellońskiej, jednak i w tym przypadku skończyło się na idei zwieńczonej wizualizacją budynku.

I to jest główny argument oportunistów – jeżeli potrzeba budowy aqua parku faktycznie miałaby istnieć, to rynek już dawno by ją zaspokoił. Tymczasem rynek – mimo faktycznego zainteresowania się zagadnieniem – niczego takiego nie zrodził.

Hala Sportowa Częstochowa
Hala Sportowa Częstochowa

Wypada też zauważyć, że obiekty służące odnowie biologicznej już istnieją w ramach miejskiej infrastruktury i zieją pustkami. Mowa o krytykowanej przez politycznych przeciwników prezydentury Tadeusza Wrony hali sportowej w dzielnicy Zawodzie, która jakoś funkcjonuje tylko dlatego, że niemal na siłę przeprowadzono tam siatkarzy z AZS.

Atrakcje wodne oferuje już zespół lisinieckich glinianek, które również objęto sporą aktywnością inwestycyjną magistratu. Budowane są obiekty gastronomiczne, rekreacyjne, importowany jest nawet piasek znad Morza Bałtyckiego.

Tylko czas odpowie na pytanie o trafność ekonomiczną inwestycji z Tysiąclecia.

Jaka jest Państwa opinia? Podzielcie się nią na naszym fanpage ⇒