FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Bloki przy Zana w duchu modernizmu. Propozycja architektów

Poznański architekt zafascynowany Częstochową przygotował projekt modernizacji elewacji wieżowców stojących przy Słowackiego i Zana, które obecnie szpecą okolicę. Proponuje on tchnąć w nie duszę modernizmu

ZOBACZ PROPOZYCJĘ ⇒

Jedenastokondygnacyjne bloki przy ulicy Słowackiego 9 oraz Zana 11 i 13 kilkanaście lat temu przeszły termomodernizację, w wyniku której pomalowano je w modne swego czasu pstrokate wzory o jaskrawych kolorach. Domy te stanowią dominantę architektoniczną lokalnej przestrzeni, co oznacza że stanowiąc główny i wysuwający się na pierwszy plan element architektoniczny stanowiący najważniejszy akcent przestrzeni krajobrazu urządzonego są widoczne z każdego miejsca w okolicy stanowiąc punkt orientacyjny oraz motyw charakterystyczny danego miejsca.

Dominanta krajobrazowa
Element krajobrazu cechujący się dominującym oddziaływaniem wizualnym na krajobraz.

W obecnych barwach nie stanowią więc silnej wizytówki miejsca. Radomski architekt od lat przeżywający fascynację Częstochową – Piotr Skorupa – proponuje zmienić ów stan rzeczy poprzez nadanie trzem blokom zupełnie nowego wyglądu.

Duch modernizmu

Skorupa, który współpracuje merytorycznie z Grupą Elanex, proponuje nadać blokom nową szatę graficzną zawierającą elementy kompozycyjne typowe dla rozwiązań modernistycznych. To przede wszystkim jasna elewacja i poziome ciemne pasy na poziomie okien.

Wydaje nam się, że przyszedł czas na powrót do modernistycznych korzeni i uporządkowanie kolorystyki osiedla w taki sposób, aby było ono spójne wizualnie.
Grupa Elanex

Bloki miałyby być w kolorze białym lub piaskowym, pasy okien połączone ciemnoszarymi polami – z wyjątkiem trzeciej kondygnacji (drugie piętro) wyróżnionej kolorem, żółtym okalającym cały obwód bloku, na którym naniesiony zostałby adres domu.

Lodżie miałyby zyskać nowe balustrady w postaci tafli mlecznego szkła, które pozwoliłoby ukryć ewentualny nieład organizacyjny poszczególnych gospodarstw domowych.

Propozycja zostanie przedstawiona przez Grupę Elanex zarządowi Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zarządzającej tymi domami.

Zobacz wizualizację:

Efekt slumsów

Piotr Skorupa, architekt urodzony w Radomiu będący absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jako fascynat Częstochowy zwrócił uwagę na to ważne miejsce osiedla Trzech Wieszczów, bowiem widoczne jest z alei Bohaterów Monte Cassino, ul. Pułaskiego, a nawet z Jasnej Góry. Istotnym jest także fakt, że zlokalizowane są bardzo blisko Śródmieścia oraz samego centrum.

Obecna pobrudzona już elewacja zdaniem przedstawicieli Grupy Elanex tworzy efekt godny porównania do slumsów. Widać do na jednym ze zdjęć z galerii (zobacz).

Wieżowce zostały zaprojektowane przez częstochowską architekt Marię Migalską jako spójna całość, stąd zasięg propozycji poznańskiego architekta „częstochowisty” obejmujący wszystkie trzy domy.

Mamy nadzieję, że Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa przy okazji następnego remontu odniesie się z szacunkiem do estetyki modernizmu i przywróci budynkom białą lub jasnoszarą elewację. Dominujące w tej części miasta trzy wieżowce po odświeżeniu mogą stać się wizytówką ŚSM i całej dzielnicy Trzech Wieszczów, są bowiem bardzo dobrze wyeksponowane.
Grupa Elanex

Wizualizacje przedstawione w serwisie Facebook zebrały sporo pozytywnych opinii, co oznacza, że propozycja wyraźnie mieszkańcom podoba się. Pora na ruch ze strony Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.