FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Tu było getto… Wystawa zdjęć Joanny Sidorowicz

W siedzibie fundacji Addulam od 5 lipca można obejrzeć wystawę zdjęć pod tytułem „Tu było getto”, autorem której jest fotograficzka Joanna Sidorowicz od dekady uwieczniającej magię zakamarków Starego Miasta na fotografiach. Wystawa potrwa do 18 lipca

Joanna Sidorowicz od dekady na swoich fotografiach uwiecznia urocze zakamarki Częstochowy. Swoją uwagę poświęca różnym zjawiskom i zagadnieniom: – Uważałam, że sam obraz ma działać na odbiorcę. Fascynowały mnie mokre zagrzybione kolory, ich nasycenie, pęknięcia oraz chropowatość ścian. Wszystko to oczywiście współgrało i współgra nadal ze światłem. Ze światłem, które zawsze jest inne. Różne pory roku, różne warunki pogodowe. Zawsze znalazło się coś interesującego – tłumaczy fotograficzka.

Dekada wędrówek

Wystawa „Tu było getto…”, powstała jak zwykle ze splotu zdarzeń, z przypadków oraz moich ruchów zamierzonych. Podobnie jak w temacie „Chasydzi” początkowo przypadkowo, następnie z ciekawością, włóczyłam się z aparatem fotograficznym, w przypadku tego tematu, po uroczo obskurnych podwórkach, zaułkach, bramach – opowiada artystka.

Wystawa ukazuje wybór najbardziej ujmujących fotografii z całego okresu działalności Joany Sidorowicz: – Postanowiłam, że z zebranych przez 10 lat fotografii o chasydach stworzę wystawę – wyjaśnia.

Wernisaż i wystawa

Wystawa pracy Sidorowicz odbywa się w siedzibie Fundacji Addulam w Częstochowie, przy ul.Krakowskiej 34. Wernisaż odbędzie się w czwartek 5 lipca o g. 17:00, a zapoczątkowana nim wystawa potrwa do 18 lipca. Zdjęcia można oglądać w godzinach od 17:00 do 20:00.

– Powiedziałam: „dobrze, to niech będzie temat o podwórkach Starego Miasta”. No i już teraz krótka droga do takiego, a nie innego tematu-tytułu. To było oczywiste. Wszystko się poukładało w całość, jak chasydzka kabała.

Uświadomiłam sobie, że od wielu lat krążę po ulicach, po podwórkach byłego getta. Że oglądam, ocieram się o ślady z tamtych lat. Dwie kuczki, dwa ślady po mezuzach… Przyciągają mnie? Przypadek, czy przekaz?

Joanna Sidorowicz

Grupa Elanex autorkę opisuje następująco:

Asia Sidorowicz to jedna z najbardziej znanych częstochowskich fotograficzek oraz… weteranka naszych zmagań o ocalenie Elaneksu przed wyburzeniem. Jej zdjęcia potężnej przędzalni oraz urokliwej Kolonii Mottowskiej mogliście nieraz oglądać na naszej stronie. Joanna od kilku lat zajmuje się też tematyką żydowską (jest kronikarką zjazdów chasydzkich w Lelowie), a także konsekwentnie dokumentuje autentyczny krajobraz miejski Częstochowy.