FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Doładowaliśmy bilet przez Internet – nasze doświadczenia

Nasz dziennikarz skorzystał z dobrodziejstw techniki i doładował swój bilet elektroniczny przez Internet. Skorzystaj z jego doświadczenia, bo on napotkał kilka niespodzianek

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchomiło usługę zdalnego doładowywania kart miejskich poprzez Internet. Bilet elektroniczny można nabić bez konieczności stania w kolejkach przed kasami MPK.

Warto skorzystać z jego doświadczenia, bowiem napotkał on dwie niespodzianki…

W Internecie szybciutko

Sam proces zlecania doładowania nie jest skomplikowany. Należy zalogować się na utworzone wcześniej konto i przejść do modułu „Doładuj kartę”. Dalsze kroki są tak banalne i proste, że naprawdę trzeba się nieźle natrudzić, aby popełnić jakikolwiek błąd. Proces wyboru interesującego nas biletu oraz realizacji płatności jest przejrzysty, bez zbędnych animacji, irytujących grafik, czy innych elementów przyprawiających o zawrót głowy każdego, kto szkołę ma już za sobą.

Nasz dziennikarz wybrał elektroniczną portmonetkę. Płatność zrealizował przelewem z udziału serwisu pośredniczącego, co oznacza, że MPK od razu dostaje informację, że pieniążki za transakcję niebawem trafią na jego konto. Nie ma się jednak co cieszyć, bo tu pojawiła się pierwsza niespodzianka…

Doładuj z wyprzedzeniem

kasownik
kasownik

Występujący w roli królika doświadczalnego dziennikarz proces doładowania realizował w godzinach wieczornych (po godz. 22:00). Liczył on, że nazajutrz będzie mógł odbyć podróż z użyciem wyczerpanej już portmonetki. Niestety… Serwis poinformował, że finalizacja doładowania może odbyć się dopiero po upływie 24 godzin. Oznacza to, że najwcześniej pieniądze przelane do MPK będą mogły trafić na portmonetkę dopiero po godzinie 22:00 następnego dnia, a więc w praktyce dopiero na drugi dzień. Zaznaczamy – nie w ciągu, a po upływie doby.

Warto o tej regule pamiętać i planować swoje doładowanie tak, aby nie być zaskoczonym przy kasowniku.

Doładowanie tak trzeba zaplanować, aby podróż z doładowaniem odbyć po 24 godzinach. Po pięciu dobach niedokończone doładowanie zostanie anulowane.

Czyli lepiej nie ryzykować transakcji z dnia na dzień. Wiąże się to zapewne z koniecznością przenoszenia danych o doładowaniach ze stacjonarnego systemu informatycznego MPK do komputerów pokładowych w autobusach i tramwajach w czasie obsługi codziennej pojazdu na terenie zajezdni.

Zdjęciem do środka

Kiedy już nastał ten czas, kiedy bilet można było doładować przelanymi środkami pojawiła się kolejna trudność, aczkolwiek nie tak wielka, jak wcześniejsza.

Częstochowska Karta Miejska
Częstochowska Karta Miejska

Zgodnie z instrukcjami filmowymi na kasowniku starego typu wybrano dwukrotnie klawisz „3”, po czym wsunięto kartę do kieszeni kasownika oznaczonego napisem „DOŁADOWANIE”. I cisza… Manipulacja kartą nic nie dała, a kasownik po pewnym czasie wrócił do trybu czuwania.

Okazało się, że chodzi o pole działania kasownika. Trzeba wiedzieć, że czip w karcie zatopiony jest niesymetrycznie, przy jednym z brzegów, więc kartę trzeba wsunąć właściwą stroną. Najłatwiej zlokalizować go odnosząc się do zdjęcia naklejanego na kartę, bo to pod nim znajduje się ów układzik.

Jeżeli karta zostanie wsunięta przeciwną stroną, to czip pozostanie poza kasownikiem, czyli będzie tak, jakby jej tam wcale nie było.

Jeśli na karcie jest zaprogramowany bilet okresowy na okaziciela (naklejki ze zdjęciem nie ma), można spojrzeć na rewers biletu z obrazkiem pocztówkowym. Jeżeli natrzeć na niego prawidłowo (góra na górze, dół na dole), to czip będzie zatopiony po prawej stronie.

Pamiętaj o…

Przypominamy więc, na co zwrócić uwagę przy doładowaniu:

  • Doładowanie z Internecie zlecaj wcześniej, niż 24 godziny przed planowaną podróżą.
  • W czasie przenoszenia doładowania na kartę wsuń ją do kieszeni zdjęciem lub prawą stroną obrazka.