FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Magistrat nie stwierdził nieprawidłowości na Północy

Urząd Miasta Częstochowy przekazał własne ustalenia dotyczące głosowania w dzielnicy Północ w budynkach administracyjnych tamtej spółdzielni mieszkaniowej

Przypomnijmy – radny miasta Piotr Strach w czasie obecności w budynku administracyjnym Spółdzielni Mieszkaniowej Północ przy ul. Witosa stwierdził sytuację, która wedle jego rozpoznania miała być nieoficjalnym punktem do głosowania propozycji do Budżetu Obywatelskiego. Podobną sytuację spotkał w gmachu przy ul. Czecha. Całą sytuację opisał na swoim Facebooku.

Na prośbę mieszkańców

Zarząd SM Północ w korespondencji nadesłanej do redakcji wyjaśnił, że zauważona przez radnego sytuacja jest aktem pomocy świadczonej na prośbę samych mieszkańców, a polega ona na dostarczaniu druków kart, materiałów piśmienniczych, czy nawet otwartych stanowisk komputerowych do głosowania elektronicznego.

Według oświadczenia spółdzielców, osoby głosujące samodzielnie podejmują tam decyzję o przyznaniu punktów (głosowanie odbywa się w systemie skandynawskim).

Magistrat: brak nieprawidłowości

Urząd Miasta Częstochowy
Urząd Miasta Częstochowy

Wydział Komunikacji Społecznej częstochowskiego Urzędu Miasta odniósł się do naszych pytań: – Opisany incydent został zgłoszony przez radnego Piotra Stracha do Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych. Pracownicy referatu poprosili pana radnego o zgłoszenie incydentu do Straży Miejskiej lub na Policję. Straż Miejska podjęła interwencję we wskazanym miejscu, o której poinformowała Referat – czytamy w korespondencji z Magistratu.

Straż Miejska, pl.Biegańskiego
Straż Miejska, pl.Biegańskiego

Według szczegółowego rozpoznania Strażników Miejskich nieprawidłowości nie było: – Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nie doszło do złamania przepisów o ochronie danych osobowych, ponieważ pracownicy spółdzielni rozdawali mieszkańcom puste karty do głosowania, pokazywali wzór poprawnie wypełnionej karty i prezentowali projekty związane z terenem spółdzielni, na które można oddać głosy. Funkcjonariusze ustalili, że w tak zorganizowanym punkcie nie przyjmowano wypełnionych kart do głosowania, a co za tym idzie, nie przetwarzano danych osobowych – ustalono.

Dalej urzędnicy słusznie zauważyli: – Akty prawne związane z budżetem obywatelskim nie zabraniają rozdawania pustych kart do głosowania oraz namawiania do głosowania na konkretne projekty – dodali.

Pośredniczyć nie wolno

Szkoła Podstawowa 54
Szkoła Podstawowa 54

Poprosiliśmy również o wyjaśnienie kwestii pomagania w dostarczaniu głosów. Urząd Miasta wyjaśnił więc: – Punkty do głosowania organizowane są wyłącznie w placówkach podległych Urzędowi Miasta tj. szkołach, przedszkolach, bibliotekach, OSL-ach – przypomniano i podkreślono: – Nie ma możliwości zbierania głosów w innych miejscach niż wyznaczone przez Urząd Miasta komisje – wyliczono to i dalej: – Nie ma również możliwości dostarczenia zbiorczo wypełnionych kart do głosowania w którejkolwiek z komisji zlokalizowanych na terenie miasta, ani bezpośrednio do Urzędu Miasta – wyjaśniono.

W kwestii wątpliwości dotyczących ochrony danych osobowych wyjaśniono: – Pracownicy komisji są przeszkoleni z zasad głosowania i wiedzą o tym, że jedna osoba może wrzucić do urny wyłącznie jedną kartę (swój głos) – przeczytaliśmy.

Wykaz punktów do głosowania znajduje się pod TYM LINKIEM [klik].