FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Warto poprzeć w Budżecie Obywatelskim – przegląd subiektywny, cz.1′

Zbliża się głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Kontynuując serię przedstawiamy subiektywny przegląd wszystkich propozycji. W tym odcinku propozycje warte zainteresowania

Budżet Obywatelski jest częścią budżetu miasta, ale o środkach do niego przydzielonych decydują mieszkańcy – najpierw zgłaszają propozycje, które po ocenie formalnej są poddawane pod głosowanie zainteresowanych, którzy mając do dyspozycji 10 punktów przyznają je od trzem wybranym przez siebie pozycjom. Te, które zyskają ich najwięcej, zostaną zatwierdzone przez Radę Miasta i zrealizowane w kolejnym roku.

Jak czytać numery wniosków?
W tekście posłużyliśmy się nomenklaturą „wniosków ogólnomiejskich” i dzielnicowych. Jeśli nie wynika wprost z tekstu, to litery przed numerem oznaczają:
og.999 – propozycja ogólnomiejska nr 999
dz.999 – propozycja dzielnicowa nr 999

Dobro ogólne

Promenada Cz.Niemena
Promenada Cz.Niemena

A jest co głosować, bo korzyść z potencjalnie zrealizowanych propozycji budżetowych odnieść mogą nie tylko autorzy i popierający je głosujący, ale także ogół mieszkańców. Taką jest ogólnomiejska nr 5 przewidująca pokaz światła i laserów podczas powitania 2019 roku zamiast archaicznych i stresogennych sztucznych ogni.

Ciekawie brzmi też tężnia solankowa na Promenadzie Niemena (og.66). Ta pomimo pozytywnej weryfikacji i możliwości wypoczynku niczym w uzdrowiskach, może generować wysokie koszty rzędu 2 tys. zł miesięcznie. Niemniej pooddychać solanką w dobie zanieczyszczenia smogowego… Identyczna instalacja została zgłoszona na terenie skwerku na nasypie Kolei Herbsko-Kieleckiej na Ostatnim Groszu. Podobny wniosek dla Parku Lisiniec został odrzucony, bowiem teren objęty będzie innymi inwestycjami.

Szaleńcy za kierownicą!

ul.Śląska, fot.J.Karlikowski
ul.Śląska, fot.J.Karlikowski

Palący problem mieszkańców Śródmieścia i Trzech Wieszczów oraz tych, którzy tam pracują oraz odwiedzają bliskich – mordercy w samochodach poruszający się „autostradą śródmiejską”, czyli korytarzem ulic Nowowiejskiego-Korczaka oraz Śląskiej. Mimo, że w centrum miasta, pasy ruchu mają wymiar taki, jak na autostradach, co pozwala technicznie rozwijać prędkości wyższe, niż 50 km/h. Pseudokierowcy jadąc tam szybciej zabijają pieszych oraz niszczą samochody innym kierowcom jadącym w poprzek. Aby ich zmusić do „jazdy miejskiej”, zaproponowano wnioski o budowę wysp w środku pasa ruchu. To odmiana progów zwalniających, ale tak wyprofilowanych, że nie utrudniają przejazdu autobusom. Inni będą musieli zwolnić – i o to chodzi.

Także wszyscy chcący przeżyć oddają swoje punkty na pozycje ogólnomiejskie 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552 i 553 dotyczących łącznie całego ciągu od Dąbrowskiego przez Nowowiejskiego po Bohaterów Monte Cassino oraz od niej poprzez Śląską po Kilińskiego – punkty rozłożyć po równi, a najlepiej umówić się z sąsiadami na szturm na nie. W tym miejscu zbędna staje się więc propozycja budowy świateł na jednym tylko skrzyżowaniu, bo światła zatrzymują samochody, a co gorsza – także pieszych. A znając MZDiT, piesi dostaną 7 sekund na przejście i 3 minuty postoju…

przejście dla pieszych
przejście dla pieszych

Warto poprzeć też wysepkę na przejściu dla pieszych przez Wały Dwernickiego przy przy przejściu przez tory na Wyczerpy (dz.77), czy progi akustyczne na Fieldorfa koło pętli tramwajowej (dz.62). Z kolei na Lisińcu (dz.177) chcą montażu szykan spowalniających.

Z kolei wn. dz.452 przewidujący likwidację archaicznej sygnalizacji świetlnej stanowi powrót do wcześniej sprawdzonego i działającego rozwiązania w zakresie komunikacji pieszych – pod warunkiem, że pociągnie ona za sobą budowę azylu! Zaś na Wrzosowiaku (dz.646) chcą likwidacji przycisków dla pieszych. Mieszkańcy Śródmieścia (dz.625) walcząc z pseudokierowcami chcą kontynuować blokowanie wjazdu na pasaż środkowy III al.NMP. O początkach tej działalności – też w ramach Budżetu Obywatelskiego – informowaliśmy w zeszłym roku.

Braciom mniejszym

kaczki
kaczki

Pośród propozycji budżetowych wiele jest przygotowanych z myślą o „braciach mniejszych”. Z ciekawszych znaleźliśmy m.in. ogólnomiejskie 84 (kampania przeciw przemocy wobec zwierząt), 212 – wieże lęgowe dla Jeżyków, ptaków żywiących się m.in. komarami, 437 – kastrację dla zwierząt posiadających uboższych właścicieli, czy 635 przewidujący zakup domków dla kotów wolnożyjących, eliminujących nam z przestrzeni gryzonie.

Podobnie brzmią wnioski przewidujące montaż budek lęgowych dla innych ptaków: wnioski dzielnicowe 432, 628, 641, 785. Nieco innych lokatorów miałyby domki z wn. dz.683 i dz.705 – dla owadów zapylających, czyli nieżądlących dzikich pszczół.

ciąg dalszy w następnej części…

Trzy przeglądy

To pierwsza część pierwszego odcinka tryptyku w wykonaniu Dominika Wójcika w ramach redakcyjnej inicjatywy przeglądu wniosków do Budżetu Obywatelskiego. W drugiej części kontynuujemy typy tego dziennikarza, zaś w kolejnej zaprezentujemy te, których poparcia zdecydowanie należałoby unikać, a następnie w trzeciej autor wyszydzi najdziwniejsze propozycje odrzucone przez samych urzędników.