FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Przestrzeń

Odnowiona Mielczarskiego? Jest zgoda, trzeba tylko zagłosować

Czy obecnie nie jest strach wejść na Mielczarskiego? Jest szansa zrobić z tej ulicy salon w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trzeba tylko zagłosować!

Ulica Mielczarskiego jest łącznikiem między ul. Piłsudskiego a Krakowską. Po drodze łączy jeszcze ul. Przemysłową i Ogrodową. Jakość techniczna tej ulicy nie zachwyca. Pierwotna nawierzchnia brukowana nieobrobionym kamieniem została dawno temu zalana asfaltem, który na przestrzeni czasów odłupuje się odsłaniając przedwojenny bruk. Estetyczną przestrzeń można uświadczyć jedynie na wysokości kościoła katedralnego.

Mielczarskiego
Mielczarskiego

Na odcinku między ulicami Ogrodową a Piłsudskiego zaczyna się przestrzenna tragedia. Najpierw płot nieczynnego Browaru Częstochowa po jednej stronie i łysa polana dawnego cmentarza naprzeciw. Dalej pojawia się regularna pierzeja formowana przez biurowiec przy skrzyżowaniu z ulicą Przemysłową, a dalej przez płot stacji kurierskiej i blok mieszkalny z kawiarnią na dole. Im bliżej Piłsudskiego, tym ciaśniej. Pierzeję stanowi goła ściana szczytowa oficyny kamienicy z posesji Piłsudskiego 29 po jednej, a po drugiej sypiąca się ściana kamienicy Mielczarskiego 27. Nocą w tym wąskim gardle często odbywają się libacje lokalnych dresiarzy i przyszłych kloszardów, a rankiem uliczka mieni się błyskami światła odbijanego przez stłuczone drobno szkło butelek.

Postronni nieznający tej ulicy boją się tam zapuszczać. Inni korzystają z tej drogi, aby z okolic centrum handlowego przy ul. Kanał Kohna i innych lokali handlowo-usługowych umierającej ul. Krakowskiej dostać się do centrum komunikacyjnego ul. Piłsudskiego łączącej autobusową komunikację podmiejską, komunikację kolejową, czy po drugiej stronie dworca kolejowego – tramwajową.

Woonerf, czyli podwórzec

Wysiłkiem kilku aktywistów działających na polu urbanistyczno-architektonicznym udało się stworzyć projekt rewitalizacji ul. Mielczarskiego czyniącym z niej nieznany jeszcze w Częstochowie model przestrzenny zwany na zachodzie woonerfem, co dosłownie tłumaczy się jako „podwórzec”.

Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski

Podwórzec łączy funkcję komunikacyjną i wypoczynkową. Zawiera się między pierzejami uliczki, a na jego połaci nie wytycza się ciągów jezdnych i pieszych. Wszyscy korzystający z takiej przestrzeni koegzystują na równych zasadach. Przestrzeń zdobi atrakcyjna nawierzchnia – w najtańszym wariancie nawet betonowa, ale cechująca się ciekawym deseniem – dodatkowo zaś niespotykana jak dotąd meble uliczne w postaci ławek i gazonów. Taką formę można było spotkać dawniej przed Urzędem Pocztowym nr 24 przy ul. Baczyńskiego koło ciągu pieszego, ale remont przeprowadzony kilka lat temu pozostawił po sobie zwykłe rabatki i sztampowe ławeczki.

Budżet Obywatelski – zadanie 604

W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „MIELCZARSKIEGO – NOWE OBLICZE”. Jego autorzy w uzasadnieniu napisali:

Metamorfoza polegać ma na zagospodarowaniu przestrzeni przyjaznej dla ruchu pieszego i rowerowego, ale ma również zachęcić mieszkańców do wykorzystywania miejsca dla rekreacji lub ogródków dla gastronomii. Woonerf z założenia zachowuje funkcje komunikacyjne ulicy (dojazd do posesji, czy miejsca parkingowe).

Autorzy propozycji budżetowej nie wypowiadają się ex cathedra co do słuszności proponowanego rozwiązania. Dlatego proponują najpierw rozwiązanie tymczasowe.

(…) proponujemy zastosowanie tzw. urbanistycznego prototypowania, czyli rozwiązania tymczasowe. Mają one polegać na aranżacji przestrzeni za pomocą skrzyń z zielenią, kwietników, przenośnych mebli miejskich, klimatycznego oświetlenia. Czy szary, połatany asfalt może się zmienić w kolorową mozaikę? Oczywiście! Wystarczy tylko trochę farby i dobrych chęci. Jeśli dane rozwiązania się sprawdzą to warto wprowadzić je na stałe przy docelowym remoncie ulicy lub rozszerzyć je na dalszy odcinek pasa drogowego. Mamy do zagospodarowania ok. 1440 m2.

Autorzy chcą również aktywizować mieszkańców okolicy wciągając ich w proces kreowania przestrzeni, w której żyją:

Pozwólmy włączyć się mieszkańcom okolicy w proces projektowy. Niech poczują, że to miejsce jest dla nich i odpowiada na ich potrzeby. Niech będzie estetyczne. Niech podniesie atrakcyjność tej części Starego Miasta również dla drobnej przedsiębiorczości, gastronomii i zakupowiczów zmierzających do galerii handlowej.

Propozycja budżetowa zmieniająca oblicze ul. Mielczarskiego została zgłoszona do puli ogólnomiejskiej i nosi numer 663. Z pewnością można ją rekomendować do oddania głosu!

Mielczarskiego - woonerf
Mielczarskiego – woonerf

Zobacz kartę propozycji 604 ⇒