FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Przyjadą do nas kolejne tramwaje TWIST

Wiadomo już, jakie tramwaje dostarczy PESA naszemu MPK, kiedy tylko formalnie dostanie już środki dofinansowania unijnego

Kiedy MPK rozpisało przetarg na dostawę 10 nowych tramwajów, zgłosił się jeden oferent spełniający surowe wymogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, który złożył ofertę mieszczącą się w budżecie przetargu i zgodną ze specyfikacją – PESA Bydgoszcz S.A. Pesa dostarczyła w 2012 roku 7 nowoczesnych tramwajów Twist i tym razem dostarczy 10… ulepszonych Twistów. No może 15…

Twist 1.1

Tramwaj na przystanku Baczyńskiego w al.Wyzwolenia
Tramwaj na przystanku Baczyńskiego w al.Wyzwolenia

Tramwaje Twist stanowiły radykalny skok technologiczny względem dotychczas kursujących tramwajów z lat 70-ch i 80-ch wyprodukowanych w Chorzowie. Dłuższe od znanych dwuwagonowych składów miały jedną przestrzeń połączoną przegubami i niską podłogę na całej długości. Wielu doceniło również klimatyzację. Nowinką był także zmodyfikowany foniczny system informacji pasażerskiej opracowany specjalnie dla linii 3, dla której przystanki zapowiadali Artur Barciś i Muniek Staszczyk. Ten pierwszy przedłużył licencję do wykorzystania jego nagrań na czas nieokreślony.

Nowe Twisty, które przydają do 2019 roku, będą dłuższe o 20 cm (32,2m), a ponadto wzorem najnowszych Solarisów będą informowały na pętlach o czasie pozostałym do odjazdu, zaś wewnątrz informację o trasie podawać będą duże kolorowe monitory LCD, kasowniki z dużymi kolorowymi ekranami, a bilety sprzedawać będą po 2 automaty w każdym z nowych tramwajów.

Nowe Twisty będą także odzyskiwać energię z hamowania i wykorzystywać do rozruchu, albo awaryjnych zjazdów.

Imiona na Twistach

Wariant 1
Wariant 1

Dostawa „starych” Twistów przyniosła także rewolucję w malaturze pojazdów MPK. Plastycy z Pesy przygotowali Częstochowianom trzy propozycje szaty graficznej do wyboru, którego można było dokonać za pośrednictwem elektronicznej ankiety prowadzonej przez częstochowską redakcję Gazety Wyborczej. Wybrano ten zawierający najwięcej czerwieni i w takim schemacie siedem wagonów przyjechało do Częstochowy.

Wariant 2
Wariant 2

Schemat przyjął się tak dobrze, że zaczęto go powielać na kupowanych w dalszej kolejności autobusach – Solarisach i Solbusach – z tą jednak różnicą, że na pasie nadokiennym pojawił się jeszcze znak graficzny MPK składający się z kierownicy otoczonej skrzydłami Ikara oraz napisem MPK. Należy się spodziewać, że to w ten zmodernizowany schemat zostaną pomalowane nowe Twisty.

Wariant 3
Wariant 3

W przeciągu eksploatacji „starych” Twistów nad oknami pojawiły się imiona – również wybrane przez czytelników Gazety Wyborczej. Skąd się wzięły? To wynaturzona wersja inicjatywy Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, który zaproponował nadanie nowym tramwajom imion tożsamych z siedmioma dzielnicami, które połączyła linia nr 3 od Północy zaczynając, co miało symbolizować stopniowe docieranie nowego środka transportu z Północy poprzez Tysiąclecie, Śródmieście, Trzech Wieszczów, Ostatni Grosz i Wrzosowiak do dzielnicy Raków. Miało to mieć tym większą wartość symboliczną, że Twisty docierały do Częstochowy stopniowo i tak pierwszy miał być dostarczony wagon „Północ”, a ostatni „Raków”. Niestety pomysł został poważnie zdeformowany i finalnie wagony wożą imiona niezwiązane zupełnie z niczym…

Nowe Twisty – zbudowane w oparciu o doświadczenie poparte eksploatacją ich w Częstochowie – będą dostarczone w ciągu 24 miesięcy od daty podpisania umowy i nie w większej ilości, niż 2 pojazdy miesięcznie.

Tramwaje i nowe tory naraz

tramwaje w Częstochowie [M.Biś}
tramwaje w Częstochowie [M.Biś}

Twisty zostaną zakupione ze wsparciem środków unijnych z tej samej puli, z której zostanie wyremontowane torowisko od Północy po pętlę Raków-dworzec PKP. Opiewa on na kwotę blisko 144 mln zł. Jeśli środków po remoncie trasy i zakupie 10 wagonów wystarczy, to do 2022 roku MPK na podstawie tego samego przetargu będzie mogło dokupić nawet 5 kolejnych tramwajów.

Przewoźnik złożył także kolejny wniosek o dofinansowanie remontu trasy od pętli Raków-dworzec PKP do pętli Kucelin, który również został oceniony pozytywnie, ale nie wiadomo, czy trafi do realizacji. Jeśli tak się stanie, to kolejnych 44,4 mln zł zostanie przeznaczonych na ten remont i zakup 5 wspomnianych wagonów praktycznie od ręki.

Pesa sprzeda 10 tramwajów za ponad 73 mln zł netto.

Jak oceniasz Twista? Podziel się swoją refleksją na naszym Fanpage >>

Zobacz też wkolejanie pierwszego Twista w zajezdni MPK na bardzo amatorskim filmie: