FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości Miasto

Nowe pojazdy dla Pogotowia Ratunkowego i OSP

Dziś o godz. 11 na Placu Biegańskiego zaprezentowano dwie nowe karetki częstochowskiego pogotowia, nowy wóz pożarniczy dla OSP Gnaszyn oraz samochód do ratownictwa wodnego, który otrzymała OSP Częstochowa.

IMG_20170728_105007_1
Karetka pogotowia

W ostatnich 3 latach, głównie dzięki środkom z budżetu miasta pogotowie zyskało 9 nowych karetek i jeden samochód transportowy. Poza tym stacja wzięła w leasingu w ubiegłym roku dwie karetki, a w tym uzyskała kolejne, które miasto wyposażyło kosztem 250 tys. zł. „Łącznie miejska dotacja na karetki i sprzęt do nich od 2014 r. to ponad 2,5 mln zł– podsumował prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, wspominając także o karetce wartości pół miliona złotych, którą udało się pozyskać w końcu 2016 r. dzięki współpracy z wojewodą śląskim, a było to związane z dobrego współdziałania służb miejskich i wojewódzkich przy zabezpieczaniu wizyty papieża Franciszka. Stacja Pogotowia Ratunkowego posiada na wyposażeniu 40 pojazdów, w tym 16 ambulansów systemowych (specjalistycznych i podstawowych). W latach 2015-2016 stacja wycofała z eksploatacji 8 karetek, ze względu na ich pogarszający się stan techniczny.

IMG_20170728_104952_1
Wóz strażacki

Strażacy zaś wzbogacili się o średni wóz strażacki z wyposażeniem dla jednostki OSP Gnaszyn. Samochód kosztował 800 tys. zł, ale dzięki temu, że miasto zdobyło na niego dofinansowanie unijne, otrzyma refundację, po której wkład z miejskiego budżetu wyniesie 170 tys. zł. Środki zostały pozyskane przez z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 w ramach „Wzmocnienia potencjału służb ratowniczych”. Jak zaznaczył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk: „Strażacy z OSP Gnaszyn działają blisko budowanej obwodnicy autostradowej oraz węzła który połączy autostradę z odcinkiem DK-46, do przebudowy którego obecnie się przygotowujemy, więc ten nowy sprzęt jest ważny z punktu widzenia działań ratowniczych w jednym z newralgicznych komunikacyjnie rejonów miasta.”

Jeszcze w bieżącym roku roku planowany jest zakup lekkiego samochodu ratownictwa technicznego typu furgon wraz z przyczepą dla OSP Błeszno za łączną kwotę 300 tys. zł, z czego z budżetu miasta na ten cel przeznaczone będą środki w wysokości 200 tys. zł, a pozostała kwota pochodziła będzie z dotacji Województwa Śląskiego 50 tys. zł i z dotacji WFOŚ 50 tys. zł.

Janusz Karlikowski na podstawie materiałów prasowych UM

Galerię zdjęć można zobaczyć na naszym fanpage »»»»»