FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Londyński piętrus wraca na ulice

Piętrowy autobus typu londyńskiego wraca na częstochowskie ulice. Ponownie będzie on obsługiwał nieodpłatną linię turystyczną 034 funkcjonującą w lipcu i sierpniu

Ratusz, pl. Biegańskiego
Ratusz, pl. Biegańskiego

Autobus charakterystyczny dla Londynu jeździł już kilka lat temu w Częstochowie. Startował z parkingu klasztoru oo.Paulinów na Jasnej Górze i przejeżdżał przez ciąg alei NMP zahaczając o plac przed kościołem katedralnym pw. Świętej Rodziny, do którego turyści byli na chwilę wprowadzani przez przewodnika obecnego w autobusie. Przewodnik poprzez pokładowe nagłośnienie w czasie jazdy opowiadał o mijanych obiektach oraz ciekawostkach historycznych Częstochowy.

Londyńczyk powraca

W 2017 roku autobus turystyczny powraca do Częstochowy. Przez cały lipiec i sierpień codziennie będzie woził mieszkańców i turystów po centrum miasta, jako linia 034.

ZOBACZ ROZKŁAD JAZDY ⇒

Tym razem początek trasy ustanowiono przed Ratuszem na placu Biegańskiego, gdzie zlokalizowano przystanek początkowy. Następnie autobus pojedzie II al. NMP, Katedralną i Krakowską, gdzie przy narożnym budynku z pl.Daszyńskiego (Daszyńskiego 9/10) zatrzyma się na przystanku. Dalej będzie kontynuował podróż ulicami Mirowską, Nadrzeczną, Warszawską, Garibaldiego, Wilsona i II al.NMP do ulicy Racławickiej, gdzie zatrzyma się na kolejnym przystanku.

W dalszą podróż turyści pojadą ulicą Nowowiejskiego, Sobieskiego, Pułaskiego, 3 Maja, Wieluńską, przez Rynek Wieluński do Klasztornej, gdzie na szczycie wzgórza nieopodal bramy autobus obsłuży kolejny przystanek. Stamtąd autobus ulicą Klasztorną zjedzie do ul. 7.Kamienic i trzecią al.NMP wróci pod Ratusz. Odjazdy spod Ratusza o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00.

Lewe przystanki

Trzeba pamiętać, że mechaniczny gość londyńskiego demobilu to konstrukcja przeznaczona na drogi o ruchu lewostronnym. Drzwi znajdują się więc po lewej stronie, co oznacza brak możliwości zatrzymania na naszych standardowych przystankach. Dlatego MZDiT przygotował specjalne przystanki do obsługi autobusu, które ulokowano na drogach jednokierunkowych po ich lewej stronie. Należy więc pamiętać, aby na przystankach pośrednich ustawiać się przy lewej krawędzi jezdni.

Przystanki:

  • plac Biegańskiego – przed wejściem do Ratusza
  • ul. Krakowska – przy narożnym budynku pl. Daszyńskiego 9/10
  • ul. Racławicka
  • ul. Klasztorna – w pobliżu bramy „papieskiej” do klasztoru

Organizatorem linii jest Miejski Zarząd Dróg i Transportu, z kolei operatorem MPK w Częstochowie. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać ma Straż Miejska. Przejazd jest bezpłatny.