FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Gromadzą książki dla chcących czytać

Jeśli macie Państwo w swoich zasobach zalegające książki, to możecie je oddać na rzecz akcji charytatywnej „Do zaczytania”. Organizatorki proszą, aby wolumeny nie były zniszczone

Po raz kolejny osoby chore oraz osamotnione znalazły się w obszarze zainteresowań kobiet dobrego serca. Znane częstochowianki stanowiące nieformalną (póki co) grupę o nazwie „Częstochowskie Anioły” po raz kolejny postanowiły wesprzeć tych ludzi. Tym razem gromadzą dla nich książki i audiobooki.

Pisze i lubi czytać

Pierwsza z Częstochowianek, która przewija się w tej historii, to Zuzanna Suliga – dziennikarka kulturalna częstochowskiego wydania Gazety Wyborczej. Na co dzień trudniąca się spisywaniem tego, co usłyszy, zainicjowała akcję zbiórki tego, co można czytać (i słuchać) dla osób chorych oraz samotnych. Energicznego wsparcia udzieliły jej Sylwia Oksiuta-Warmus, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Beata Kulczyńska – działaczka charytatywna związana z wieloma akcjami dobroczynnymi, opisywanymi również na łamach serwisu fotoczewa.pl.

– Gdy Zuza zaproponowała akcję, od razu się zgodziłam – powiedziała Beata Kulczyńśka i dodała: – Takie czytelnie dla dzieci i dorosłych, to fajna sprawa – oceniła pomysł koleżanki.

Dla potrzebujących

Na karcie wydarzenia założonej w serwisie Facebook czytamy:

Zebrane książki w pierwszej kolejności zostaną przekazane do schronisk dla bezdomnych prowadzonych przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, świetlicy Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”, a także oazy dla samotnych matek z dziećmi (Częstochowa, Żarki).

Z kolei audiobooki przekażemy bibliotece Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie.

– Chciałyśmy wspomóc ducha a nie tylko ciało. Takich akcji wciąż mało – powiedziała Sylwia Oksiuta-Warmus.

Aktywistki chcą, aby poprzez czytanie osoby osamotnione w chorobie bądź trudnej sytuacji życiowej nie popadały w marazm powodujący dalszą alienację. To właśnie dlatego proszą, aby przekazywane książki były w dobrym stanie.

To nie skład makulatury

Organizatorki na karcie wydarzenia precyzują:

Prosimy o egzemplarze nowe lub niezniszczone. Część z nich trafi do osób chorych, stąd szczególna prośba o dobry stan książek.

Dziewczyny proszą darczyńców, aby przekazywać najlepiej wolumeny wydane po 2000 roku. W ramach akcji zbierane są książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także audiobooki.

Tam gdzie istnieją już regały i półki, organizatorki postarają się zapełnić je, a tam, gdzie jeszcze ich nie ma, będą chciały je wstawić. Zamiarem jest utworzenie „kącików czytelniczych”.

– Mam nadzieję, że akcja przyjmie się w Częstochowie i będziemy zapełniać te półki regularnie – podzieliła się swoim entuzjazmem Kulczyńska.

Punkty zbiórki

Zbędne książki i audiobooki można deponować w następujących miejscach:

 • Redakcja „Gazety Wyborczej”, ul. Racławicka 6a, pierwsze piętro
 • Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, ul. Piłsudskiego 41/43
 • Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego, Al. NMP 22, portiernia
 • Księgarnia „Między Kartkami”, Al. NMP 28
 • Cafe Belg, Al. NMP 32
 • Pub „Szuflada”, al. Kościuszki 18
 • Klubokawiarnia „Pestka”, Al. NMP 37 lok. 17
 • „Dwa Koty Cafe”, Al. NMP 43
 • TVN Kraków – garderoba serialu „Szpital”
 • Obiady domowe „A nóż widelec”, ul. Racławicka 18
 • Restauracja Pecorino, Stary Rynek 22

Lista punktów jest stale aktualizowana na karcie wydarzenia [link tutaj]. Zbiórka potrwa do końca czerwca 2017 r., aczkolwiek przewidywana jest możliwość przedłużenia tego czasu.