FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Miasto

Amatorski test czystości powietrza w Gnaszynie

Wobec dużej popularności amatorskich testów czystości powietrza za pomocą odkurzacza, mieszkaniec dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza przeprowadził swój. Prezentujemy rezultat

W Internecie dużą popularnością cieszy się test czystości powietrza przy użyciu odkurzacza uruchomionego na wolnym powietrzu na okres kilkunastu minut. Do rury przykłada się dowolny filtr – wystarczy bawełniany wacik. Powietrze zasysane przez odkurzacz przeciskając się przez filtr pozostawia największe cząstki zanieczyszczeń na nim – a trzeba pamiętać, że drobniejsze przez niego przechodzą, a to one stanowią największe zagrożenie dla naszego zdrowia: mowa o pyle zawieszonym do 2,5 μm i do 10 μm.

Test w Gnaszynie

ruch uliczny
ruch uliczny

Podobny test wykonał mieszkaniec dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza – Łukasz Wawrzykowski. Jak oznajmił na swoim profilu w serwisie społecznościowym: „(…) za pomocą odkurzacza i filtra w postaci wełny chciałem sprawdzić jak to wygląda. No i ciekawie nie jest. 4 minuty pracy odkurzacza na średniej mocy pokazuje czym oddychamy. Eksperyment zrobiony przed południem, gdzie jeszcze nie jest tak strasznie (…)”.

Dla przypomnienia – w dniu eksperymentu czujki w centrum Częstochowy po godzinie 18:00 wykazały 887% dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, tj 443 μg/m³ przy normie wynoszącej 50 μg/m³.

Eksperyment mieszkańca został sfilmowany – aby go zobaczyć, należy wejść w niniejszy link.