FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

Dożynki oraz XXV Krajowa Wystawa Rolnicza już w najbliższy weekend

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Tradycyjnie na początku września rolnicy z całej Polski przybędą do Częstochowy, aby wziąć udział w dożynkach jasnogórskich oraz Krajowej Wystawie Rolniczej.

Podczas tegorocznej wystawy odbędą się m.in. targi nasienne i paszowe, pszczelarskie oraz wystawy: maszyn i narzędzi rolniczych, przedsiębiorczości. W specjalnych punktach doradczych zdobędziemy wiedzę o funduszach z UE na rozwój i modernizację gospodarstw rolnych, kredytowaniu działalności rolniczej, czy ubezpieczeniach społecznych. Na stoisku Sieci Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i Na Obszarach Wiejskich będzie można zapoznać się z innowacjami w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Z kolei instytuty branżowe resortu rolnictwa przedstawią najnowsze osiągnięcia polskiej nauki rolniczej.

Podczas Festiwalu Produktów Tradycyjnych i Lokalnych nie zabraknie przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i potraw regionalnych z Krajowej Listy Produktów Tradycyjnych, której lideruje województwo śląskie.

Na stoiskach handlowych w II i III Alei będzie można kupić produkty przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rolnictwa ekologicznego .Przy „Sienkiewiczu” otwarta zostanie wystawa drobnego inwentarza. Szeroki asortyment najnowszych maszyn i ciągników rolniczych znajdzie swoje miejsce na końcu III Alei.  Również tam odbędzie się prezentacja starych narzędzi i maszyn rolniczych. Swoją działalność zaprezentują także Lokalne Grupy Działania z terenu województwa śląskiego.

Dla zwiedzających przygotowano również wystawę pod hasłem „Odnawialne Źródła Energii i Mikroinstalacjeoraz Zagrody Edukacyjne. Ponadto Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zorganizują kolejną edycję Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Rolnicze święto to doskonała okazja do nagradzania osób i firm związanych z tą branżą. W czasie uroczystego otwarcia Wystawy w auli Akademii Polonijnej nastąpi podsumowane konkursów: AGROLIGA 2016”, „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” w województwie śląskim”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w województwie śląskim” oraz konkursu „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno – spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo regionu częstochowskiego”.

Podczas sobotniej gali w Filharmonii Częstochowskiej, gdzie odbędzie się widowisko pt. „Wesele na Górnym Śląsku” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wręczone zostaną: Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jubileuszowa Statuetka XXV Krajowej Wystawy Rolniczej oraz Statuetka Dyrektora ŚODR, pamiątkowe statuetki przyznane przez Prezydenta Miasta Częstochowy z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy oraz Statuetki SITR Oddział Częstochowa.

Imprezie towarzyszyć będą: Wystawa Malarstwa Karoliny Matyjaszkowicz „ZAŚWIATY” w Regionalnym Ośrodku Kultury oraz wystawy okolicznościowe w Muzeum Częstochowskim.

Dodane przez: Marcin Biś
Źródło: www.cgk.czestochowa.pl