FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Nieznane ułatwienie na placu Tysiąclecia

Plac Tysiąclecia - węzeł "Promenada Niemena"
Plac Tysiąclecia – węzeł „Promenada Niemena”

Nie każdy o tym wie, ale przesiadając się na placu Tysiąclecia z tramwaju na autobus zastępczy i odwrotnie można wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu

W związku z remontem wiaduktu nad przejściem pod aleją Wyzwolenia między osiedlami A i B w dzielnicy Północ tramwaje wszystkich linii dojeżdżające od miasta kończą bieg na placu Tysiąclecia na węźle przystankowym „Promenada Niemena”. Dalszą podróż należy odbyć autobusem zastępczym linii 92. Analogicznie w przeciwnym kierunku.

Nasze obserwacje wykazały, że większość pasażerów wysiadających z tramwaju, a chcących udać się do dzielnicy Północ, przechodzi przez ulicę Kiedrzyńską na przystanek tramwajowo-autobusowy zlokalizowany przy alei Armii Krajowej, zaś wyjeżdżający z dz. Północ wysiadając z autobusu na ul. Kiedrzyńskiej wraca na tramwaj tym samym przejściem na ten sam przystanek.

Ułatwili od samego początku

Autor niniejszego tekstu zwrócił się prywatnie do MZDiT z wnioskiem o umożliwienie:

  • przesiadającym się z tramwaju na autobus wejścia do autobusu z tego samego chodnika, przy którym zatrzymuje się tramwaj, tj. przed rondem zlokalizowanym bliżej przystanku na placu Tysiąclecia;
  • przesiadającym się z autobusu na tramwaj wysiadki dopiero po objechaniu ronda, tj. na przystanku tramwajowo-autobusowym (wtedy można przesiąść się z drzwi w drzwi) przy al. Armii Krajowej.

Okazało się, że taka możliwość istnieje od samego początku! Urzędnik odpowiadający na korespondencję oznajmił, że takie ułatwienie przewidziano jeszcze przed uruchomieniem przesiadek i od razu wdrożono w życie.

Tutaj zaznaczamy – potoki pasażerskie nie są aż tak wielkie, aby podróż autobusem zastępczym przez kilka sekund w dwie grupy była uciążliwa, bo to de facto początek trasy (teoretycznie jest to trzeci przystanek tramwajowy).

Przesiadka „drzwi w drzwi”

Wobec powyższego oznajmiamy, że można podróżować łatwiej, co ma znaczenie, kiedy np. pada deszcz, bo remont ma trwać do listopada! Także dla ułatwienia przypominamy, że można:

  • jadąc od strony miasta i wysiadając z tramwaju od razu pójść na przystanek przy Kiedrzyńskiej i objechać rondo autobusem;
  • jadąc autobusem od Północy objechać rondo i wysiąść dopiero na przystanku tramwajowo-autobusowym przesiadając się wprost do tramwaju.

Infrastruktura placu Tysiąclecia sprzyja klarowaniu się naturalnego węzła przesiadkowego (zespół przystanków „Promenada Niemena”) – wyjątek stanowi tu dość odsunięty przystanek dla autobusów jadących od strony Kiedrzyna. A całości sprzyjają takie ułatwienia, jak opisane wyżej.

Oby MZDiT przewidywał podobne rozwiązania w przyszłości!

CO MYŚLISZ O TAKIM ROZWIĄZANIU?
PODZIEL SIĘ KOMENTARZEM NA NASZYM FANPAGE