FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Imprezy/Uroczystości

W Częstochowie wakacje pod dyktando festiwali

foto: Marcin Biś
foto: Marcin Biś

Dziś w odwachu obok ratusza odbyła się konferencja prasowa poświęcona letnim festiwalom w Częstochowie. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas wakacji odbędą się takie festiwale jak: Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka OFF, Reggae On, Festiwal Retro, Hip Hop Elements, Częstochowski Festiwal Filmowy „Leżak Fortum” oraz tradycyjnie na zakończenia wakacji odbędą się 24. Dni Częstochowy.

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca prezydenta Jarosław Marszałek, a także organizatorzy festiwali m.in. : Wojciech Kowalski (Frytka OFF), Piotr Całus (Reggae ON), Daniel Małoszyc (Hip-Hop Elements)

„Przed nami całkiem niemała dawka imprez plenerowych i chociaż Częstochowa nie ubiega się o miano Europejskiej Stolicy Kultury to jednak można posłuchać u Nas muzyki alternatywnej w ramach festiwalu Frytka Off, posłuchać muzyki i wczuć się w klimat 20-lecia międzywojennego w ramach festiwalu Retro Częstochowa, również pobujać się w rytmach Reggae podczas Reggae On, czy posłuchać Hip-Hopu w ramach festiwalu Hip-Hop Elements, a także spokojnie odpocząć na festiwalu filmowym Leżak Fortum.” – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk

„Chciałbym zwrócić uwagę na 24. Dni Częstochowy będą w tym roku szczególne, ponieważ będą związane z Naszymi dążeniami do otworzenia województwa częstochowskiego i upłyną pod hasłem „Jasne, że województwo częstochowskie”. Podczas dni Częstochowy wystąpią sami przedstawiciele związani z Naszym miastem. Usłyszymy T-Love, czy Formację Nieżywych Schabów, a także zespół Shamboo, Agatę Dziarmagowską oraz Sarius. Chodzi o to by pokazać to co jest dobre Nasze częstochowskie przy okazji 24. Dni Częstochowy.” – dodał Krzysztof Matyjaszczyk

„Sześć lat temu, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za to co dzieje się w mieście było takie powiedzenie, że w Częstochowie mało się dzieje. My staramy się z roku na rok sprawiać, aby działo się coraz więcej. Podnieśliśmy już tak wysoko poprzeczkę, że co roku zastanawiamy się co zrobić aby nie wypaść gorzej.” – powiedział zastępca prezydenta Jarosław Marszałek.

FRYTKA OFF
Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka OFF odbędzie się już w najbliższy piątek oraz sobotę (24.06. – 25.06.). Na scenie zobaczymy najlepszych artystów polskiej sceny niezależnej takich jak: Skubasa, Marceliny, Rebeki, Daniela Blooma z Tomkiem Makowieckim, Extra, AmperA. Na Frytka OFF zagra również berliński duet twocolors. Miłośnicy teatralnych wrażeń będą mieli okazję obejrzeć spektakle uliczne w wykonaniu ukraińskiego teatru „Woskriesienia” oraz polskich grup teatralnych Terminus, A Quo, Teatr from Poland i Imagio.artstudio. Nie zabraknie również tradycyjnej parady frytkowej oraz afterparty pod chmurką. Festiwal zakończy koncert zespołu Voo Voo.

REGGAE ON
1 i 2 lipca odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Reggae On. Festiwal rozpocznie się 1 lipca w Teatrze From Poland, a na scenie ujrzymy Jahster selecta, Steppa Warriors, Dreadsquad ft. LiperMC oraz Dubapest HI FI. Drugiego dnia festiwal przeniesie się do amfiteatru przy Promenadzie Niemena. Tego dnia dla miłośników reggae czekają występy The Lion saka Lion Vibrations, Damian SyjonFam, Dubska, Junior Stress. Kuliminację Reggae On będzie koncert grupy The Skints, łączący jamajskie klimaty z londyńską specyfikacją.

HIP-HOP ELEMENTS
Hip-Hop Elements to częstochowski festiwal plenerowy, popularyzujący wiedzę o czterech podstawowych elementach kultury hip-hopowej: breakdance, graffiti, DJ’ingu i MC’ingu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14 – 16 lipca. Tegoroczny festiwal rozpocznie się warsztatami produkcyjno-dj’skimi w OPK Gaude Mater. Poprowadzi je czołowy polski raper i producent Adam O.S.T.R. Ostrowski wraz z Dj Haemem. W piątek w III alei odbędzie się Full Flava, czyli turniej taneczny breakdance. Z kolei w sobotę w amfiteatrze na Promenadzie Niemena odbędzie się finałowy koncert Hip Hop Elements. Na scenie wystąpią Dj Lem, Meek, OH Why ?, Kuba Knap, Łona & Webber, Ten Typ Mes oraz gwiazda wieczoru Tede. Warto odnotować, że sobotniej imprezie towarzyszyć będzie tworzenie graffiti 3D.

CZĘSTOCHOWSKI FESTIWAL FILMOWY „LEŻAK FORTUM”
Podobni jak w roku ubiegłym, także w tym odbędzie się wakacyjny festiwal filmowy w plenerze. Przez trzy kolejne soboty sierpnia (06, 13 i 20) festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć w amfiteatrze na Promenadzie Niemena kinowe hity. W tym roku prezentacje filmowe rozpoczną się lotem w kosmos, a konkretnie prezentacją filmową nominowaną do tegorocznych Oskarów, czyli filmem „Marsjanin”. Natomiast o swojej pracy na filmowych, teatralnych i telewizyjnych planach opowiedzą znani, lubiani i nagradzani aktorzy.

FESTIWAL RETRO CZĘSTOCHOWA
Tegoroczna edycja Retro Częstochowa odbędzie się 9 lipca w amfiteatrze na Promenadzie Niemena. W ramach tegorocznej edycji wybrzmią największe hity kabaretu dwudziestolecia międzywojennego. Przy akompaniamencie częstochowskiej formacji Makabunda tradycyjnie zaśpiewają je gwiazdy teatru, estrady i telewizji. W tym roku na scenie ujrzymy Anię Rusowicz, Violettę Arlak, Katarzynę Skrzynecką, Krzysztofa K.A.S.A. Kasowski oraz Katarzynę Uhunmwangho. Całość poprowadzi duet Emila Krakowska oraz Wojciech Dąbrowski. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji pozamuzycznych, organizatorzy przygotowali m.in. szereg atrakcji dla dzieci, pokazy cyrkowe, czy giełdę staroci.

24. DNI CZĘSTOCHOWY
Tegoroczne 24. Dni Częstochowy upłyną pod hasłem „Jasne, że województwo częstochowskie”. W ramach dorocznego święta miasta na scenie swoje największe przeboje zagrają T.Love, Formacja Nieżywych Schabów, Shamboo oraz Sarius i Agata Dziarmagowska. Wszystkie koncerty odbędą się w dzielnicy Północ (za pętlą tramwajową). Z kolei 28 sierpnia na placu Biegańskiego odbędzie się pełen atrakcji piknik rodzinny. 24. Dni Częstochowy zakończy uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Pełną fotorelację z konferencji znajdziecie na Naszym profilu na Facebook.

Autor: Marcin Biś