FOTOCZEWA

Serwis fotoreportersko-prasowy. Niezależni, niepoprawni, niepokorni

Komunikacja

Komunikacja miejska wraca w al. NMP

Mamy dobrą wiadomość – komunikacja miejska powróci w całej okazałości w ciąg alej Najświętszej Maryi Panny, co przywróci do życia funkcjonowanie wszystkich okazałych czterech węzłów przesiadkowych. Epokowy błąd władz miasta zostanie naprawiony jeszcze w tym roku!

Autobus w III alei NMP
Autobus w III alei NMP

Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Transportu Miasta, obecnie trwają prace nad przywróceniem układu komunikacyjnego transportu publicznego na całej długości alei Najświętszej Maryi Panny: – Chcemy, aby powrót komunikacji w historyczną arterię odbył się stopniowo na zasadzie ewolucji, a nie rewolucji – powiedziano nam.

– Nie można wciąż fundować naszym mieszkańcom ciągłych niespodzianek w komunikacji, bo odkryliśmy, że każde takie działanie skutkuje zniechęceniem pasażerów i ich odpływem do transportu samochodowego – powiedział anonimowo agencji fotoczewa.pl dyrektor Zarządu Transportu Miasta. Zdaniem naszego informatora nie można pozwolić na dalszą ekspansję transportu samochodowego, bo powoduje on zanieczyszczenie powietrza i zanieczyszczenie akustyczne, przez co cierpią mieszkańcy miasta, a szczególnie centralnych jego stref. Zauważył on, że niepohamowany rozwój transportu indywidualnego przyczynia się do szybszego zużycia nawierzchni jezdni ulic, przez co koszty utrzymania dróg rosną proporcjonalnie: – Do tego cierpimy na utracie walorów estetycznych naszych ulic – dodał.

Cztery węzły

Przypominamy, że przed rewitalizacją alei NMP na całej jej długości funkcjonowały cztery spójne węzły przesiadkowe: III al. NMP, pl. Biegańskiego, II al. NMP, I al.NMP z pl. Daszyńskiego. Zapewniały one sprawne przesiadki na relacjach wschód-zachód i północ-południe, a czas przejazdu autobusem przez centrum miasta był dużo mniejszy.

– Najwyższy czas przywrócić sprawność i szybkość naszym autobusom miejski – powiedział nasz rozmówca z ZTM. Jak zdradził, w pierwszej kolejności uruchomiony zostanie węzeł w III alei NMP, bo nie jest ona chroniona okresem trwałości inwestycji unijnej. Z kolei pl. Biegańskiego jest przejezdny dookólnie, więc wystarczy tam jedynie wyznaczyć przystanki bliżej narożników, aby pasażerowie nie musieli biegać między nimi.

– Oznacza to także wycofanie ruchu samochodów stamtąd – zaznaczył. Analiza Biura Ruchu Samochodów oraz Wydziału Zieleni Miejskiej wykazała, że zmiana wpłynie korzystnie na przestrzeń.

II i I aleja trochę później

Awantura z 2011 roku spowodowała pewną blokadę merytoryczną w Instytucji Zarządzającej funduszami europejskimi, przez co zmiany w aranżacji przestrzeni I i II alei NMP będą trudniejsze: – Ale rozmowy toczą się pomyślnie – powiedziano nam. Kartą przetargową mają być nasadzenia zieleni w obecnych miejscach parkingowych, dzięki czemu rewitalizacja alej będzie utrzymana w jej definicyjnych ramach.

W ocenie dyrektora Zarządu Transportu Miasta komunikacja miejska powróci do końca wakacji: – Młodzież szkolna będzie mogła normalnie dojechać do szkół, a rodzice odciążeni od konieczności podwożenia dzieci będą mogli później wyjechać do pracy samochodem, a nawet go porzucić – prognozuje dyrektor.